Jedním z těchto projektů byl i obrovský park na severozápadním okraji Paříže nazvaný Parc de la Villette, který vznikl na místě jatek z 19. století, která byla zrušena v roce 1976. Rozloha je obrovská, s 55 ha je téměř 5x větší než tržnice na místě starých pražských jatek. Součástí projektu byla řada objektů plnících kulturní potřeby Paříže. Jsou to například Cité des sciences et de l'industrie - Muzeum vědy a techniky, Cité de la musique, Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris, koncertní sál Zénith de Paris, divadelní sál Cabaret Sauvage nebo Théâtre Paris-Villette. Zatím poslední velkou stavbou je koncertní sál Philharmonie de Paris.
Cité de la musique je instituce, která jak již z názvu vyplývá, je jakýmsi organizátorem hudebního života. Jeho součástí jsou však také koncertní sály, stejně jako výstavní prostory, ale i stálá expozice Muzea hudebních nástrojů Pařížské konzervatoře. Navíc spravuje také koncertní sál Pleyel pro 1900 návštěvníků v centru Paříže. Právě tento sál byl v letech 2002-2006 restaurován a při jeho znovuotevření bylo oznámeno, že v Parc de la Villette bude vybudován nový sál Cité de la Musique s názvem Philharmonie Francaise. V soutěži vyhrál roku 2007 projekt světoznámého francouzského architekta Jeana Nouvela, který před časem projektoval také centrum Nový Smíchov v Praze. Stavba, financovaná státem a městem Paříž, byla provázena klasickými problémy. Změny projektu, vícepráce, zásahy politiků, parlamentní komise atd., jejichž výsledkem bylo, že stavba se o několik let protáhla a náklady stouply z původních 200 mil. € na téměř dvojnásobek. Našinci důvěrně známý binec. Leč nakonec bylo dílo dokončeno, vznikl pozoruhodný objekt s velkým sálem pro 2400 diváků, který poněkud připomíná Scharounovu Berlínskou filharmonii, samozřejmě o 50 let mladší. Spory kolem objektu ovšem pokračují a Jean Nouvel vydal celkem žertovné prohlášení, že on je nevinen a za nic neručí.
![]() |
zahájení stavby v roce 2009 |
![]() |
hrubá stavba před dokončením |
![]() |
celkový pohled |
![]() |
koncertní sál |
Provoz v novém sále byl zahájen slavnostním koncertem dne 14. ledna, jak jinak než projevy prezidenta republiky a starostky Paříže, kteří sbírali body na aktuální téma - teror. Architekt Nouvel, věren svému prohlášení, se nezúčastnil. Samotný hudební program byl následující:
Orchestre de Paris
Sbor Orchestre de Paris
Paavo Järvi, dirigent
Renaud Capuçon, housle
Sabine Devieilhe, soprán
Matthias Goerne, baryton
Hélène Grimaud, piano
Lionel Sow, sbormistr
---------------------
Henri Dutilleux: Sur le même accord
Gabriel Fauré: Requiem
Maurice Ravel: Concerto for piano in G major
Přestávka
Thierry Escaich: Concerto for orchestra (objednávka Philharmonie de Paris and the Orchestre de Paris, světová premiéra)
Maurice Ravel: Daphnis et Chloé Suite No. 2
Na programu druhého inauguračním večera ve čtvrtek 15. ledna byly Borodinovy Polovecké tance, Čajkovského klavírní koncert s čínským superklavíristou Lang Langem a Berliozova Fantastická symfonie. Nahlédnutí do programu dalších dnů odhalí jednoho excelentního muzikanta vedle druhého, a koncert v neděli 25. ledna, kde Gustavo Dudamel bude dirigovat venezuelskou filharmonii Simona Bolivara při 5. symfonii Gustava Mahlera, bude v přímém přenosu vysílat medici.tv. Takže o kvalitě koncertů evidentně netřeba pochybovat, i když se hraje prakticky denně. To ostatně potvrzuje i fakt, že většina koncertů je beznadějně vyprodána. Jak říkám, trochu binec, ale s espritem a šarmem. Závidím, ale jen trochu, protože ta jména zajíždí i do Prahy.
Žádné komentáře:
Okomentovat