Drobný protestní projekt dosáhl monumentálních rozměrů. Sehnat řadu týdnů po sobě stále rostoucí počet lidí vyžaduje nejen obrovské úsilí, ale i mimořádné schopnosti.
![]() |
Václavské náměstí v Praze zaplnilo 4. června 2019 120 000 demonstrantů proti politice předsedy vlády Babiše |
Duše protestů Mikuláš Minář, který kromě filosofie a bohemistiky studuje na Universitě Karlově i evangelickou teologii, odmítá překlopit protestní hnutí primárně burcující k podpoře demokracie na politické s tím, že pak by musely být vymezeny budoucí cíle a cesty k nim a hnutí by se rozdrobilo a on chce takto vydržet aspoň do parlamentních voleb 2021. Což je sice pravda, ale pokud k tomu nedojde, může se rozdrobit stejně, mobilizace nemůže trvat věčně. Nicméně kombinace filosof, evangelík a skaut je ten správný background k morálně pevné osobnosti, která bude tvrdým oříškem pro každého odpůrce, zvláště pak, když jím je ekonom, komunista a spolupracovník StB (což je solidní background k osobnosti bez morálky.)
V tomto desetiletí existuje několik příkladů, kdy proti státní moci se postavilo masové hnutí nesouhlasu. V roce 2012 a 2013 ho v Rusku potlačil Putin silou, část účastníků pozavíral a nechal schválit zákony, které možnost opakování omezují.
![]() |
Moskva 2012 |
V roce 2014 padl prezident Ukrajiny v důsledku protestů poté, co použil proti jejich jádru v Kyjevě střelné zbraně a tento pokus o stabilizaci společnosti si vyžádal desítky obětí.
![]() |
Kyjev 2014 |
V únoru 2018 byl na Slovensku brutálně zavražděn novinář Ján Kuciak a následné protesty organizované hnutím Za slušné Slovensko, jichž se zúčastnilo ke 100 000 demonstrantů, vedly po několika týdnech k odstoupení předsedy vlády a strany Smer Roberta Fica.
Vloni v květnu vedly masové protesty k pádu vlády v Arménii. V čele jsou vidět příslušníci ozbrojených složek státu.
![]() |
Bratislava, březen 2018 |
![]() |
Arménie, květen 2018 |
Od listopadu 2018 probíhají ve Francii protesty "žlutých vest", které donutily vládu k jistým převážně ekonomickým ústupkům a personálně oslabily prezidentův tým, ale nedonutily ho k odchodu.
![]() |
Paříž od listopadu 2018 |
Ve Venezuele zbídačelé socialistickými experimenty Chavezovy a posléze Madurovy vlády se v lednu 2019 postavil do čela odporu Juan Guaidó, který se jako předseda parlamentu prohlásil prezidentem. Jde o patovou situaci, neboť prezident Maduro neuznává parlament a ten naopak neuznává výsledek prezidentských voleb. Ani rozsáhlé protimadurovské demonstrace však nedonutily Madura k odstoupení, protože Guaidó nedokázal získat na svou stranu armádu a přestože ekonomika je v rozkladu, inflace pádivá, dluh obrovský a v obchodech chybí základní zboží.
![]() |
Venezuela 2019 |
Že v určité fázi je nezbytné, aby hnutí přes všechny výhrady uzrálo a změnilo se v regulérní politickou sílu. Jejím cílem pak musí být uspět ve volbách. V daném případě nejlépe předčasných, řekněme koncem tohoto nebo počátkem příštího roku. Ovšem ochota parlamentních stran k tomuto kroku je pochybná, prezidenta rovněž. Všichni se bojí, že výsledky by mohly být horší než minule. Babišem počínaje a malými opozičními stranami konče. ODS třeba navrhuje, aby židli předsedy vlády dočasně převzal někdo z Babišových věrných. Ten však tvrdí, že nejsme na Slovensku a kvůli demonstracím se neodstupuje a že "možná bychom se měli zamyslet, kdo rozeštvává společnost a co tím sleduje." Bojuje o svou moc a beztrestnost, ne za demokratickou republiku. A prezident vyčkává, nemá co ztratit.
Je tu ovšem ještě verze třetí, jak ji popisuje Radkin Honzák: "...není radno podceňovat naštvanost těch, ze kterých dělají v té chvíli ještě vládnoucí bohové voly a blbce.... Byla neděle a po mši u Panny Marie Sněžné nás vedl Jan Želivský dál do Nového města. Tréninkově jsme vyplenili kostel toho podjednou hříšníka u svatého Štěpána a pokračovali směrem jižním k VFN, Všeobecné fakultní nemocnici, která tam ale tehdy ještě nestála, protože ji založil až o pár let později Josef II. Co nám tedy zbývalo, než zastavit se pod Novoměstskou radnicí. Tam jsme se rozpočítali na první a druhé. První se postavili se vztyčenými kopími a píkami pod okny, zatímco druzí vyběhli nahoru a z oněch oken začali vrhat konšely. Ožralý panovník z toho měl šlaku trefení." Ta je ovšem nepravděpodobná.
Žádné komentáře:
Okomentovat