Téměř sedmdesátiletý Janáček vnímal svět jinak, ale otázka nesmrtelnosti už probleskuje v Lišce Bystroušce, i když v podobě koloběhu života. Brzy po její premiéře ve Vinohradském divadle sondoval nejprve u Čapkovy sestry, která žila v Brně, jak dosáhnout svolení a zřejmě věděl proč, neboť když se na Čapka jejím prostřednictvím obrátil, ten vyjádřil nedůvěru v možnost adaptovat hru na operu slovy: „Ten starý podivín! Za chvíli zkomponuje i nějakou lokálku z novin. Dobře, že nežádá, abych mu s tím pomohl; nechtělo by se mi soukat z toho libreto, nesvedl bych to asi, nemám čas a ani by se mi do toho nechtělo, i kdybych ho měl dost." Po skladatelově naléhání nakonec rezignoval a nechal Janáčkovi zcela volnou ruku. Ten vypreparoval ze hry dějovou kostru a z komedie vytvořil spíš tragédii. A do příběhu zřejmě promítl i své vlastní trápení vyplývající ze vztahu k podstatně mladší ženě: "Ubohá třistaletá krasavice! Lidé ji měli za zlodějku, lhářku, za necitné zvíře. Bestií, kanálií ji nadávali, škrtit ji chtěli – a její vina? Že dlouho musela žít. Lítost jsem měl s ní."
![]() |
dramaturgické úvody prof. Miloše Štědroně (vlevo), hlavy rozvětveného divadelně hudebního klanu, patří k velkým plusům brněnského operního života |
![]() |
za okamžik se začíná, ze dveří vlevo začnou přicházet účinkující |
![]() |
Rachel Harnisch jako asexuální Elina Makropulos |
Přestože většina účinkujících včetně orchestru a sboru přijela z Belgie, dvě z hlavních postav - Jaroslav Prus/Martin Bárta a Albert Gregor/ Ladislav Elgr - vytvořili zpěváci domácí. Diváci se museli vyrovnat se skutečností, že první z nich zahořel k žensky ohyzdné Elině takovou vášní, že vyměnil rudolfinský recept za noc s ní. Originální Janáčkovo pojetí, kde je Makropulos sice vnitřně vyhořelá a zoufale chladná, ale stále ještě krásná, je rozhodně logičtější. Což je ovšem problém druhořadý, podstatné je, že poté, co Makropulos odhalí dlouhověkost ne coby zdroj, nýbrž jako ničitele lidského štěstí, nikdo není ochoten ji získat a mladá Kristina recept spálí, zatímco Emilia umírá. A až na zmíněný nonsens, kterých jsou ovšem opery plny, byla inscenace živá a zajímavá, k čemuž přispěla i scéna s průhledem do krajiny.
![]() |
uprostřed Makropulos, vlevo Bárta, vpravo Netopil |
Festival Janáček Brno 2018
Vlámská opera
Leoš Janáček: Věc Makropulos
Janáčkovo divadlo Brno
25. listopadu 2018
Dirigent: Tomáš Netopil
Režie: Kornél Mundruczó
Scéna: Monika Pormale
Kostýmy: Monika Pormale
Světelný design: Felice Ross
Sbormistr: Jan Schweiger
Obsazení:
Emilia Marty: Rachel Harnisch
Albert Gregor: Ladislav Elgr
Solicitátor Vítek: Sam Furness
Kristina, dcera dr. Kolenatého: Raehann Bryce-Davis
Jaroslav Prus: Martin Bárta
Janek, jeho syn: Denzil Delaere
Dr. Kolenatý: Karoly Szemeredy
Strojník: Thierry Vallier
Poklízečka: Bea Desmet
Hauk-Šendorf: Guy De Mey
Komorná: Birgit Langenhuysen
Symfonický orchestr Vlámské opery
Sbor Vlámské opery
Žádné komentáře:
Okomentovat