Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

středa 24. října 2018

S islámem divno hrát

Zdá se, že Saudové trumfli GRU, jistě jen dočasně. Je skoro komické, jak je vražda Džamála Chášukdžího, ke které mělo dojít na saudskoarabském konzulátu v Istanbulu, opřádána horou bezvýznamných informací.

Protože ten člověk, i když byl v mládí novinářem a od loňska psal občas sloupky do Washington Post, byl mužem mnoha tváří a ta sloupkařská byla spíš maskou, která jen sotva mohla vysvětlit jeho luxusní život. Byl kdysi spojkou Saudů na bin Ládina, je (vlastně byl) de facto hlavou Muslimského bratrstva v SA a tím nepřítelem korunního prince Muhammada bin Salmána, vloni získal promptně americkou zelenou kartu a založil v USA islámistickou politickou stranu (jistěže demokratickou, to je nejlepší cesta k moci), před pár týdny mu korunní princ nabídl funkci svého poradce a než nevratně odešel na saudský konzulát v Istanbulu, své snoubence dal telefon na člověka blízkého Erdoganovi, s nímž se v letošním roce několikrát sešel. Na příležitostného sloupkaře hrál hodně vysokou hru o islám (jinak by všechna ta rizika postrádala smysl) a nedocenil zvrácenost, se kterou jsou jeho protihráči ochotni bránit své zájmy.

Faktem je, že to všechno je součástí velice delikátní hry o Blízký Východ, kde v banku leží sázky, a nejsou to jen ropa a zbraně, jak těch největších hráčů - USA, Číny a Ruska, tak i lokálních jako Írán, Izrael, Turecko a Saudská Arábie. Existuje čert, který by se v tom vyznal?

Žádné komentáře:

Okomentovat