Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

sobota 27. října 2018

Generační obměna je nutná

Tak jsem se seznámil s novými radními a jsem na rozpacích. Primátorovou hlavni zkušeností je protestní akce, největším problémem Krnáčové je podle něj nedostatečná medializace a s tím chce kočírovat 70mld. rozpočet? A nejeden další radní je na tom možná ještě hůř. A proti této partě s dobrou vůlí stojí 22 městských částí s horou úředníků, 2500 úředníků magistrátu, další borci z podniků patřících městu a dav často "nezištných" našeptavačů (poradců, asistentů, lobbistů, kmotrů...). To je velmi setrvačný kolos. Uvážíme-li, že takhle to nejspíš chodí už léta, je na tom Praha vlastně docela dobře. Čižinský s Vyhnánkem tvrdí, že to zvládli v Praze 7 a že to dají, problém je ovšem řádově větší než Praha 7, Piráti si také věří. Fakt je, že Piráti a Čižinského parta jsou mladší a většinou vzdělanější a motivovanější (třeba co se školek týče) než byli jejich předchůdci, kteří nezřídka představovali ještě první polistopadovou generaci. Uvidíme, generační obměna je v každém případě nezbytná. A nejen generační, do problémů by mělo být zasvěceno co nejvíc lidí.

Nicméně sotva si lze dělat přehnané naděje, pár měsíců jim bude trvat než se rozkoukají, schvalovací procesy také zaberou nějaký čas a pak mají 2 - 2,5 roku než začne nové kolo volebního klání. A nejsou jen vleklé bolesti jako dopravní okruh, doprava na letiště nebo dostavba metra či stavba městského okruhu za trojským vyústěním tunelu Blanka. Navíc se bezpochyby objeví problémy nečekané jako třeba v Praze 7 jen za poslední rok Trojská lávka, Libeňský most a do třetice most v Bubenské.

Ale třeba se opravdu blýská na lepší časy. „Bylo by chybné celý prostor znovu zakonzervovat obnovou stávajícího stavu. Vltavská potřebuje nové řešení, které obnoví obyčejný městský obytný prostor, ve kterém chodci nebudu nuceni překonávat důmyslný systém nor a podchodů. Dopravní problém by se měl řešit rychlým provizorním řešením. Zároveň pak budeme pokračovat v projektové přípravě výsledného řešení, které zahrne budovu filharmonie a jejího předprostoru,“ říká bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Petr Hlaváček (TOP 09), který bude mít nově na starosti územní rozvoj. Praha sobě k tomu vydala prohlášení o úspěchu a Piráti to prezentují jako výsledek spolupráce. Nepřehání to s tou sebechválou? Vždyť tohle je jen malý krůček.

A jako první úkol chce primátor kromě personálií provést inventuru městského majetku a zkontrolovat, jestli někdo nemá moc výhodnou smlouvu. To je jistě užitečné, ale nejsou věci, které by měly mít větší prioritu?


Žádné komentáře:

Okomentovat