Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

pátek 7. září 2018

Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Rusko je krásná země, ale má své mouchy. Tak třeba za Ivana Hrozného nebo Petra Velikého se tam nevládlo zrovna v rukavičkách. Později se karta otočila a násilnou smrtí zemřelo celkem 5 ruských carů. Poslední už za vlády bolševiků jako car ve výslužbě, zato s celou rodinou.

Bolševici vybudovali rozsáhlý represivní aparát, který měl od 30. let i svou zahraniční složku. Kolem sovětských tajných služeb byla vždy řada mrtvol a to doma i ve světě. Z těch nejznámějších lze uvést:
            - V srpnu roku 1940 byl v Mexiku zavražděn agentem NKVD Stalinův nepřítel Lev Trocký
- V březnu 1948 zemřel za podezřelých okolností československý ministr ZV Jan Masaryk a       nelze vyloučit podíl NKVD
- V květnu roku 1981 byl v Římě spáchán atentát na papeže inspirovaný KGB

V Rusku byla po roce 2000, kdy se do vedení země dostali odchovanci KGB, zavražděna řada lidí, přičemž vyšetřování se nedostalo dál než k přímým vykonavatelům. Nejznámější oběti byli:
- V říjnu 2006, v den Putinových narozenin, byla zastřelena významná odpůrkyně Putinova         režimu novinářka Anna Politkovská
- Opoziční politik Boris Němcov byl v únoru 2015 zastřelen na mostě poblíž Kremlu

V únoru 2004 byl v Kataru zavražděn bývalý čečenský prezident Jandarbijev a dva příslušníci ruských tajných služeb byli odsouzeni na doživotí, posléze vypovězeni ze země a v Rusku přivítání jako hrdinové.

Ve Washingtonu zemřel v listopadu 2015 po úderů tupým předmětem do hlavy bývalý ministr ruské vlády a poté do roku 2014 šéf společnosti Gazprom-media

V Anglii po roce 2000 zemřelo za nejasných okolností několik Rusů, kteří měli konflikt s ruskou mocí. Byli to především:
- Alexandr Litviněnko v listopadu 2006 byl otráven radioaktivním lithiem
- Alexander Perepeličný v listopadu 2012 byl pravděpodobně otráven
- Boris Berezovský v březnu 2013 spáchal podezřelou sebevraždu
- V březnu 2018 byli otráveni Sergej Skripal a jeho dcera Julie

A právě kauza Skripal se rozrostla do mezinárodních rozměrů a v Anglii je vnímána jako útok proti svrchovanosti země

Kauza Skripal

Sergej Skripal (nar. 1951) byl plukovníkem a jistou dobu personálním ředitelem ruské vojenské rozvědky. V roce 1995 byl jako vojenský atašé v Madridu získán pro spolupráci britskou tajnou službou, které odhalil identitu řady ruských agentů. V roce 1999 byl penzionován, o 5 let později zadržen a v roce 2006 odsouzen na 13 let za špionáž. V roce 2010 byl omilostněn a se 3 dalšími muži vyměněn za 10 Rusů obviněných ze špionáže v USA v čele s Annou Chapman. Přestěhoval se do Salisbury, kde koupil dům a pokračoval ve spolupráci s tajnými službami ve Španělsku, ale i v Česku. Letos 4. března byl na něj a jeho dceru spáchán atentát, přes negativní prognózu oba přežili.

zatýkání Skripala FSB v roce 2004
Britská vláda zveřejnila 5. září 2018 jména a fotografie jakýchsi Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Podezírá je z otravy ex-agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie nervově paralytickou látkou „novičok“. Jména byla uvedena v pasech, které byly předloženy na londýnském letišti, ale sotva jsou skutečná. Oba muži jsou zhruba 40 let staří, požádali o britské vízum na peterburském konzulátu jako obchodníci a žádost doplnili navštívenkami a dokladem o stavu svých účtů. Jejich pasy mají takřka identická čísla. Předpokládá se, že jejich skutečná identita je britské straně známa. Se stejnými pasy navštívili od roku 2016 i Amsterdam, Ženevu, Milan a opakovaně Paříž, Petrov byl vloni týden v Londýně. Muž se stejným jménem a týmž datem narození je pracovníkem ruské státní imunologické firmy Microgen. Existuje i Ruslan Boširov, ale v místě, kde je hlášen k pobytu je neznám. (zdroj:  IT noviny fontanka.ru)
Foto: Metropolitan Police

Podle britských vyšetřovatelů přiletěli P a B v pátek 2. března linkou Aeroflotu na letiště Gatwick a ubytovali se v londýnském hotelu City Stay Hotel.

Petrov a Baširov na Gatwick (výhrady Zacharovové)
Foto: Metropolitan Police

V sobotu 3. března opustili v 11 hod. hotel a v 11:45 přijeli metrem na nádraží Waterloo. Tam nastoupili na vlak do Salisbury, kam přijeli ve 14:25. Cesta pěšky od nádraží ke Christie Miller Road, kde Skripal žil (1,8 km), trvá slabou půlhodinu. Zpátky odjeli za 1 3/4 hodiny vlakem v 16:10. Angličané se domnívají, že se jednalo o průzkum terénu. Nemluví se ani o případné další skupině, která by dům pozorovala, a zřejmě to byl jediný průzkum.

Julie Skripal přiletěla do Anglie 3. března, tedy v den, kdy Petrov a Boširov prováděli ohledání terénu v Salisbury. Letadlo přistálo na Heathrow ve 14:40 a z letiště tak nemohla vyjít dřív než v 15 hodin. Spoj do Salisbury odjíždí v 15:30 a na místě je v 17:48. Je tedy zřejmé, že o její přítomnosti nemohli P a B vědět.
Nádraží Salisbury, sobota 3. března
Foto: Metropolitan Police

Následující den, 4. března ráno odjeli Petrov a Boširov znovu do Salisbury. Tam je zachytily kamery na cestě od nádraží ke Skripalovu domu (11:58), u něj a na cestě zpět na nádraží (13:05 a 13:08) a odjeli do Londýna. Jed na kliku Skripalova domu tedy nanesli okolo 12:30. Na nádraží Waterloo přijeli v 16:45, odtud pokračovali na letiště Heathrow, zpět do Moskvy odletěli okolo 23:30. Letenky do Moskvy měli rezervované i na následující noční let 5. března.

Fisherton Street, most přes řeku Avon, 4. března 2018, veselý návrat z "práce"

Trasa, po které se P a B pohybovali po Salisbury v neděli 4. března 2018, 
červený bod je nádraží, Christie Miller Road - bydliště Skripala
¨
Skripalovi opustili dům a přijeli ve zhruba 13:40 ke 2 km vzdálenému nákupnímu centru, kde zaparkovali, strávili tam asi 40 min. a pak 75 minut v restauraci Zizzi. O necelou půlhodinu později přivolal někdo z kolemjdoucích policii k jejich dvěma zhrouceným postavám na lavičce v nedalekém parku. Později bylo zjištěno, že byli otráveni nervově paralytickou látkou nalezenou též na klice Skripalova domu a v malém množství i v pokoji londýnského hotelu, kde spali dvě noci Petrov a Boširov. Ta byla analyzována jako jed označovaný jako „novičok“ vyráběný svého času v SSSR.

Zdá se pravděpodobné, že cílem nebyla dvojitá vražda, ale jen odstranění 67letého Sergeje Skripala, který nebýt příjezdu dcery, zemřel by doma, smrt by byla zjištěna později a nikdo by se nad ní nepozastavoval jako nad dvěma osobami odlišného stáří se stejnými příznaky na veřejném místě. Skripalovi útok přežili a po čase byli propuštěni z nemocnice.

30. června byli převezeni do nemocnice muž a žena z Amesbury vzdáleného asi 12 km od Salisbury a u obou byla diagnostikována otrava novičokem. Žena později zemřela. Ukázalo se, že látka se nacházela ve speciální nádobce uložené v obalu parfému Nina Ricci, který muž nalezl 27. června v "charitativním" kontejneru na odkládání použitelných předmětů umístěném v nákupním centru asi 500 m za mostem na Fisherton Street (viz foto nahoře). Žena, které ho daroval, si „parfém“ nastříkala na ruku.

Organizátoři akce nejspíš předpokládali, že Angličané nedokážou nic udělat stejně jako to nedokázali po podezřelém úmrtí obchodníka Alexandra Perepeličnovo, zatímco všichni potenciální zrádci se vyděsí a se svou nekalou činností skončí. Oni sami přitom zůstanou čistí. Chtěli to udělat co nejlíp a dopadlo to jako obvykle.

Krabička, ve které byla lahvička s novičokem
Foto: Metropolitan Police

Reakce ve světě
1) Vypovězení ruských diplomatů z řady zemí v březnu 2018 jako projev solidarity s Velkou
Británií.
2) Spojené státy dospěly 6. srpna k závěru, že vláda Ruské federace použila chemické nebo biologické zbraně v rozporu s mezinárodním právem," a uvalilo na ni nové sankce, které vstoupily v platnost 22. srpna, za další 3 měsíce může vstoupit v platnost další stupeň postihu.
3) Společné prohlášení vůdců Francie, Německa, USA, Kanady a Velké Británie k útoku v Salisbury ze dne 6. září 2018:
„We, the leaders of France, Germany, the United States, Canada and the United Kingdom, reiterate our outrage at the use of a chemical nerve agent, known as Novichok, in Salisbury on 4 March. We welcome the progress made in the investigation into the poisoning of Sergei and Yulia Skripal, and take note of the attempted murder charges brought yesterday against two suspects. We commend the work of the UK Police and all those involved in this investigation.
We also note the UK’s analysis, independently verified by the OPCW, that the exact same chemical nerve agent was used in the poisoning of Dawn Sturgess and Charles Rowley as was used in the poisoning of the Skripals. We urge Russia to provide full disclosure of its Novichok programme to the OPCW. And we encourage those with information about the attack in Salisbury on 4 March, as well as the further poisoning in Amesbury, to come forward to the UK authorities.
We have full confidence in the British assessment that the two suspects were officers from the Russian military intelligence service, also known as the GRU, and that this operation was almost certainly approved at a senior government level. We have already taken action together to disrupt the activities of the GRU through the largest ever collective expulsion of undeclared intelligence officers. Yesterday’s announcement further strengthens our intent to continue to disrupt together the hostile activities of foreign intelligence networks on our territories, uphold the prohibition of chemical weapons, protect our citizens and defend ourselves from all forms of malign state activity directed against us and our societies.“


Reakce v Rusku
LOAJÁLNÍ HLASY
Představitel RF v OSN Vasilij Nebenzja:
- Británie zveřejnila údaje, aby odpoutala pozornost od chemických útoků, které západ připravuje v Sýrii
- Jde o rusofobní fantazie a britští kolegové vytváří stále nové a nové absurdní verze
- Doufali jsme, že uslyšíme něco přesvědčivého, ale naše naděje se nenaplnily. Slyšeli jsme stále stejnou sbírku lží

Ministr zahraničních věcí Lavrov: Británie čerpá informace z internetu

Neteř Sergeje Skripala: Strýc je určitě mrtvý, jinak by se ozval, babička pláče

Mluvčí ruského prezidenta Peskov: Rusko nemá nic společného s událostmi v Salisbury. Obvinění ze strany britského vedení jsou pro nás nepřijatelná. Žádní oficiální představitelé neměli a nemají nic společného s událostmi v Salisbury.

Mluvčí MZV Zacharova: Informace jsou nekonzistentní, proč bychom je měli řešit. Britská strana tají před Ruskem všechny informace a výsledkem vyšetřování je velký podvod. Fotografie z letiště jsou nelogické.
Mluvčí Zacharova zesměšňuje v TV show britské důkazy

OPOZIČNÍ
Novinář Alexander Ryklin, Ježednevnyj žurnal, 6. září 2018
Dnes je třeba znovu s hrůzou konstatovat, že vražda se stala běžným (ne-li každodenním) nástrojem v rukou politického vedení Ruské federace - adresář obětí neúprosně roste. To znamená, že v seznamu prostředků k ovlivňování okolního světa a reakce na různé hrozby, ať už uvnitř země nebo za hranicemi, zaujímá fyzická likvidace důležité místo. Jinými slovy, někdo rozhodne, že Navalného zatím stačí měsíce držet ve vazbě, zatímco Němcova už je čas zastřelit. Je zbytečné hledat racionální důvody, domýšlet se, proč bylo náhle třeba odstranit Sergeje Skripala, plukovníka GRU, který je již 20 let v důchodu, byl omilostněn Dmitrijem Medveděvem, vyměněn za ruské vyzvědače, a legálně a otevřeně žije ve Velké Británii. Možná, že prostě existuje určitý harmonogram, podle něhož jsou pořádány tyto demonstrace připravenosti "nezastavit se před ničím", možnosti "zasáhnout každého". A pokud se vám zdá, že například mučení ve věznicích nebo na policejních stanicích a politické vraždy spolu nesouvisí, pak se hluboce mýlíte. Současná ruská vláda je pevně přesvědčena, že má mandát na jakékoli protiprávní násilí, a pokud to považuje za nezbytné, bez váhání po něm sáhne. Tento mandát však nebude možné zrušit zvnějšku, i kdyby světové společenství přijalo proti teroristickému státu sebetvrdší opatření. Zastavit řádění této vlády mohou pouze občané samotného Ruska v okamžiku, kdy dojdou k závěru, že je to pro ně životně důležité...

Novinář Oleg Jašin tvrdí něco v tom smyslu, že jedna věc je stát na straně dobra proti Putinovi v Rusku, ale pokud jde o mezinárodní politiku, dobro, morálka ani zdravý rozum neexistují, Rusko i Západ jsou oba horší. Když síly dobra útočí na Moskvu, je třeba zachovat neutralitu (tvrain.ru)

Novinář Andrej Ostalskij konstatoval, že celé to bylo provedeno tak amatérsky, že vzniká podezření, zda oni dva neměli pouze odpoutat pozornost od skutečných vrahů (tvrain.ru)

Alexander Baunov, šéfredaktor Carnegie.ru přiznal, že pozice Mayové je díky zveřejněným faktům silnější, především však zdůvodňoval, proč vůbec se britská vláda rozhodla k tomuto kroku (tvrain.ru)

Co si o tom tedy myslet?
Teoreticky je možné vše. Vyloučíme-li však možnost, že Petrov a Boshirov jsou ve skutečnosti britští agenti a všechny důkazy britské strany jsou tudíž podvrhy, potom je vysoce pravděpodobné, že britská verze je pravdivá. To ostatně přes urputné odmítání oficiálními ruskými místy potvrzují i ve fontanka.ru. Současně je zřejmé, že Putinovo Rusku svou politiku nezmění, na to jsou sankce slabé. Tvrdit však jako Jašin, že všichni jsou špatní, chce to dát si kafe a nestavět se na ničí stranu, mi připadá jako vrcholně nemravné.

Leč přešel víkend a po novičoku se země slehla. Křeslo paní premiérky se lehce houpe a média dostala fascikl s poznatky o rušném pohlavním životě jejího konkurenta Borise Johnsona, který údajně připravili v roce 2016 její poradci. Co může člověka hnát do takového povolání, je tak přitažlivá péče o blaho lidu nebo je tím afrodiziakem moc?

Žádné komentáře:

Okomentovat