![]() |
Eugene Delacroix: Smrt Ofélie (1853) |
Ambroise Thomas se k tématu dostal až o nějakých 30 let později a napsal operu Hamlet o pěti jednáních. Libretisté vycházeli z Dumasovy verze, která byla proti Shakespearovu originálu změněna a sami provedli další úpravy, takže opera obsahuje jak méně osob, tak i mrtvol. Ušetřena je Hamletova cizoložná matka Gertruda, Polonius, ba i sám Hamlet, který se v závěru stane dokonce králem, který má všechen ten Augiášův chlév vymést. Vlastně všechno zpackal Polonius, který králi zděšenému přízrakem svého mrtvého bratra a předchůdce na loži i na trůnu říká: "Vzpamatujte se a zažeňte obavy! Především pamatujte že i slovíčko nás může zradit." Hamlet, který ta slova slyší, dojde k závěru, že dceru spoluvraha svého otce si nemůže vzít za ženu, zapudí ji, ta utone a on probodne královského vraha Polonia.
Ne všem se to ovšem líbilo. "Nikdo jiný než barbar nebo Francouz by se neodvážil udělat z námětu jako je Hamlet takovou tristní frašku," znělo z Anglie. Faktem ovšem je, že Hamletův příběh je mnohem starší než Shakespearova hra, konečně i on s ním zacházel dosti volně, takže není důvod ke vzrušení. Podstatné je, že v porovnání s Hamletem Shakespearovým je protiváhou k páru Claudius a Gertruda mladý pár Hamleta a Ofélie, takže poslední se stává minimálně rovnocennou hlavní postavou.
Bezpochyby nejznámější inscenací operního Hamleta v posledních desetiletích je ženevská z roku 1996, kde v hlavních rolích zpívali Simon Keenlyside a Natalie Dessay. Tato inscenace byla o 7 let později přenesena do Londýna a ve stejném roce do Barcelony, přičemž záznam posledního nastudování byl vydán na DVD. A jiný zatím neexistuje, tedy kromě interního záznamu Metropolitní opery úplatně dostupného za 5 $ z videoarchivu divadla. Před 7 lety bylo možné vidět tento revival ženevského nastudování v přímém přenosu, kde hlavní role zpívali Simon Keenlyside a místo Natalie Dessay na poslední chvíli nastoupivší Marlis Petersen. Její výkon byl přesto vynikající. V nedávné době zpívala v Lausanne Ofélii Lisette Oropesa a z mého laického pohledu je vůbec nejlepší.
Premiéra v Ostravě se konala počátkem roku 2016 a byla první inscenací opery v českých zemích po mnoha letech. V pražském Národním divadle se nehrála vůbec, v pražském německém divadle ho hrála v roce 1911 italská divadelní společnost. V roce 2002 ho uvedla Státní opera, jejíž tehdejší umělecký ředitel, dnes ředitel ostravské opery Jiří Nekvasil, ji po 14 letech znovu přivedl k realizaci.
Bylo zajímavé inscenaci vidět po té v Metropolitní a i tady platí, že stojí za to jít do kamenného divadla. Pokud jde o režijně-scénografickou koncepci, byla ta původně ženevská prostší, a nedá se říct, že na škodu věci. Pokud jde o provedení, je asi obtížné takovéto inscenace srovnávat, ale v té ostravské byla v každém případě nejlepší Jana Sibera, představitelka Ofélie, která je pěvecky výborná a herecké složka tomu odpovídala. Trochu lituji, že nezpívala Marta Reichelová, kterou jsem viděl vloni v Adésově Powder Her Face, což je sice zcela jiná muzika, ale byla skvělá. Hamlet Thomase Weinhappela dostal Thálii a expresivní herectví tomu bezpochyby odpovídalo. Nakonec i zpěv, ale dost dlouho jsem si tím nebyl jistý, zřejmě dodržel to, o čem kdesi mluvil, že se moc nerozezpívává, aby mu vydržely síly. Gertruda byla dobrá a stejně tak Martin Gurbaľ v roli Claudia. Toho ovšem impozantní zjev i skvělý hlasový fond předurčují k větším výkonům, leč jeho priority jsou nejspíš trochu jinak uspořádané. Celkově však bylo představení působivé a i proto bezpochyby bylo vyhlášeno za nejlepší inscenaci letošního ročníku divadelní přehlídky Opera 2017. Já jsem kromě Hamleta viděl jen olomoucké Řecké pašije Bohuslava Martinů a Massenetovu Thais z Liberce a všechny tři inscenace na mne udělaly stejně dobrý dojem. V každém případě je úžasné, že přes všechny nářky je česká opera na tak vysoké úrovni.
Shodou okolností se v Česku za několik měsíců chystá další premiéra Hamleta a to 20. ledna v plzeňském divadle JK Tyla. Informace o tom, jak bude vypadat a kdo bude zpívat, je však důsledně utajována, takže zbývá doufat, že to dopadne dobře.
Opera Národního divadla moravskoslezského
na scéně Stavovského divadla v Praze
4. listopadu 2017
Ambroise Thomas: Hamlet
Libreto: Michel Carré a Jules Barbier
podle stejnojmenné divadelní hry Alexandra Dumase a Paula Meurice
Dirigent - Tomáš Brauner
Režie - Radovan Lipus
Scéna - David Bazika
Videoprojekce - Otakar Mlčoch
Kostýmy - Eva Kotková
Pohybová spolupráce - Igor Vejsada
Sbormistr - Jurij Galatenko
Dramaturgie - Eva Mikulášková
Český překlad - Marie Kala
Autor předlohy - William Shakespeare
Claudius - Martin Gurbaľ
Gertrude - Janja Vuletic
Hamlet - Thomas Weinhappel
Polonius - Roman Vlkovič
Ophélie - Jana Sibera
Laërte - Martin Šrejma
Marcellus - Václav Morys
Horatio - David Szendiuch
Přízrak - Bogdan Kurowski
První hrobník - Petr Urbánek
Druhý hrobník - Petr Němec
Baletní výstupy
Jiří Dvořák
Rodion Zelenkov
Jana Zelenková
Réka Kiss
Karl Picuira de Pimodan
Mariona Garcia Fornell
Žádné komentáře:
Okomentovat