Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

čtvrtek 8. června 2017

Hudební střípky - červen 2017

  • Ve Frankfurtu byla představena studie proveditelnosti rekonstrukce jeho operního divadla. Autoři studie předložili 3 varianty. První, předpokládající jen částečné omezení provozu, by trvala 12 let při nákladech okolo 860 mil. €. Stejné náklady by představovala rekonstrukce při úplném uzavření divadla na dobu 8 roků. Zbourání stávajícího a vybudování nového divadla by bylo nejrychlejší. Zabralo by 6 let při nákladech cca 890 mil. €. Nyní je na politicích, aby rozhodli, která z variant se bude dál připravovat.
  • Dirigent Semyon Bychkov, který s obrovským úspěchem dirigoval ve středu 7. června v Praze na posledním koncertu řady A České filharmonie Čajkovského Francesca da Rimini, uvedl stejnou skladbu koncem minulého týdne dvakrát s Mnichovskými filharmoniky. Druhou skladbou večera byla shodou okolností Mahlerova 5. symfonie, kterou s nemenším úspěchem dirigoval na svém posledním vystoupení s Českou filharmonií Jiří Bělohlávek.
  • Valery Gergiev dostavěl v rekreační oblasti St. Peterburgu Repino vlastní koncertní sál pro 100 až možná 300 návštěvníků. Náklady stavby jsou zhruba 2-2,5 mil. dolarů. Na pozemku o rozloze 9500 m2 kdysi stála dača Maxima Gorkého, později tam bylo rekreační zařízení odborů a v roce 2005 byl dán Gergievovi do dlouhodobého pronájmu. Počátkem června představil Gergiev sál Putinovi. Údajně zde mají probíhat již letos akce festivalu Bílé noci. Další objekty jako administrativní budova a vila pro hosty jsou zřejmě v dezolátním stavu. Malý problém je, že místo je vzdáleno hodinu jízdy od centra města. Chybí také obehnání pozemku vysokým plotem a vyasfaltování asi 200 m cesty od pobřežní komunikace.  • V Bruselu se konala v rámci prestižní Queen Elisabeth Competition poprvé soutěž violoncellistů. Koncerty 12 finalistů probíhaly od 29. května do 3. června a doprovod zajišťovali Bruselští filharmonici se svým šéfem Stéphane Denéve (V březnu okouzlil spolu s Gautier Capuçonem Prahu.). Porota, v níž zasedali m.j. Truls Mork, Mischa Maisky, Gautier Capuçon či Natalia Gutman, rozhodla, že cenu královny Matildy a 25000 € obdrží 26letý Francouz Victor Julien-Laferrière, který v roce 2012 zvítězil v soutěži Pražského jara. Připomeňme, že před 5 lety postoupil do finále soutěže houslistů koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček a vloni v soutěži klavíristů tam zvítězil Lukáš Vondráček.
  • Od sezóny 2019-2020 bude stát v čele St. Louis Symphony shora zmíněný Stéphane Denéve. V této roli vystřídá Davida Robertsona, který vedl orchestr 13 let a vloni v prosinci překvapil Rudolfinum Messiaenovou symfonií Turangalîla.
  • 2. června proběhl v Krasnojarsku koncert Dmitrije Chvorostovského. V jedné z kritik autor píše: CH. vyšel na scénu se svěšeným ramenem a kulhal. Má změněný hlas a problémy s dikcí. Na konci řekl: "Já jsem se musel vrátit, protože vás mám rád a protože toto je mé rodné město." a zaslzel. "Na shledanou... na shledanou!"
  • To, že 31. května zemřel umělecký ředitel a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, je všeobecně známé. Málokdo však ví, že o dva dny dříve zemřel Antonín Dvořák, vnuk slavného českého skladatele téhož jména. Avšak zatímco po Jiřím Bělohlávkovi se bude těžko hledat nástupce, po Antonínu Dvořákovi III. zůstávají čtvrtý a pátý.


Žádné komentáře:

Okomentovat