Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

úterý 3. ledna 2017

Operní drby leden 2017

POTÍŽE TENORŮ? JAK KTERÝCH
Na světové operní scéně jsou tři skvělí tenoři, kteří jsou téměř stejně staří.

Jonas Kaufmann (1969) se vrací na scénu po tříměsíční pěvecké abstinenci, k níž ho donutil hematom na hlasivkách. V roli Lohengrina vystoupí v pařížské opeře již 18. ledna.

Další z postižených tenorů Rolando Villazon (1972) si operaci hlasivek a dlouhou pauzu odbyl už v roce 2009, s občasnými problémy sice zpívá i velké role, ale jeho akční radius je široký, takže se v Grazu čeká na premiéru Pucciniho La rondine (Vlaštovka) v jeho režii. Do tohoto oboru vstoupil poměrně razantně, když v roce 2015 režíroval Traviatu v Baden-Badenu, ve vídeňské Volksoper Donizettiho Poprask v opeře a v berlínské Deutsche Oper rovněž Vlaštovku. Letos v dubnu pak má premiéru jeho režie Dona Pasquale v Düsseldorfu.

Zato JD Florez (1973) zpívá stále ve vrcholné formě, což předvedl na příklad v boloňské inscenaci Werthera v polovině prosince:


SKLADATELÉ HVĚZDAMI FILMU A DIVADLA
Je všeobecně známo, že se bude točit koprodukční velkofilm o Josefu Myslivečkovi v režii Petra Václava, do jehož rozpočtu Státní fond kinematografie přisypal 23 milionů korun.

Hvězdou operní show nazvané The Puccini Scandal je charismatický italský skladatel a skandálem je míněna sebevražda mladé dívky, která pomáhala v Pucciniho domácnosti, a skladatelova manželka ji obvinila z poměru s mistrem. Toho to stálo spoustu peněz a před časem se ukázalo, že ona nešťastnice jen kryla poměr mistra s její sestřenicí, který později rezultoval v narození syna. Příběh propojil zpěvák, dramatik a režisér Niall Morris s áriemi z Pucciniho oper a představení lze vidět v Dublinu.

OPERA EUROPE
Je nezisková organizace spojující na 170 operních divadel a festivalů z celé Evropy, která poskytuje služby v podobě databází a informačních bulletinů, organizace konferencí a fór a také přibližování opery publiku prostřednictvím The Opera Platform, což je internetový projekt nabízející uživatelům možnost zhlédnout řadu záznamů operních představení. Poslední z nich je Monteverdiho Orpheus z Komische Oper Berlin v režii Barrie Kosky.
A nakonec žádný drb, jen lehce nostalgické ohlédnutí za adventem, tentokrát v drážďanském Frauenkirche se Staatskapelle a Sonyou Yoncheva:

Žádné komentáře:

Okomentovat