Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

úterý 1. listopadu 2016

Collegium podruhé nově

V loňském roce zahajovalo Collegium 1704 svůj pražský program ve skromném leč inspirujícím prostoru Pražských křižovatek Monteverdiho Mariánskými nešporami. Sezónu naopak zakončilo triumfálním provedením Missy salisburgensis v salzburském dómu. Jestliže jsem před rokem konstatoval, že šlo o skok, pak letos šlo o veleskok, který měl dva důsledky.


V srpnu až říjnu odehráli 22 koncertů v zahraničí od Itálie přes Německo, Francii, Švýcarsko, Holandsko Polsko až po Anglii. A byly to i věhlasné sály jako Wigmore Hall, Royal Chapelle, Concertgebouwe Amsterdam, Berliner Philharmonie a barokní divadlo v Českém Krumlově.

Missa salisburgensis v Královské kapli ve Versailles
V nové pražské sezóně, kterou otevřel v pondělí 24. října, se soubor vrátil z Annenského kostela do Rudolfina, zachoval však dva koncerty za sebou, čímž je schopen uspokojit minimálně dvojnásobek zájemců, a potvrdil tak rostoucí popularitu svých vystoupení. Proto si také mohl dovolit zdražení předplatného, resp. zachování ceny při menším počtu koncertů. Podražily též programy a navíc odpadla povídání s Václavem Luksem před představením.

opuštěné Pražské křižovatky (kostel sv. Anny
Pražský koncertní program se tak konzolidoval, neboť rudolfinské koncerty a koncerty v rámci projektu Praha-Drážďany definitivně splynuly, resp. Praha-Drážďany se přesunuly do Rudolfina.

Je evidentní, že posledními úspěchy se Collegium definitivně usadilo mezi špičkovými soubory minimálně v evropském měřítku, což se odrazilo ve shora uvedených změnách, a bude zajímavé sledovat jeho další cestu. Štěstím je, že oba soubory jsou spjaty s osobou Václava Lukse a sotva může dojít k tomu, aby se dostaly do situace PKF, která po dosažení vrcholu a odchodů Jiřího Bělohlávka, resp. Jakuba Hrůši tak trochu tápou.

Ale zpět ke koncertu. Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho zazněly již v zahajovacím koncertu loňské sezóny. Letos to byly nejen dva pražské koncerty, ale další v Kasselu a čtvrtý v Drážďanech.  O loňském koncertu jsem psal před rokem, a není k tomu moc co dodat. Jen snad zopakovat, že je to skladba nesmírně působivá, což je ale většina velkých děl baroka, neboť jsou právě za tím účelem napsána.

Mariánské nešpory v Rudolfinu
Provedením nešpor orchestr současně připomněl skladatelovo 450. výročí narození. Dirigent Lux se v České televizi zmínil i o tom, že skladba je souboru zvláště milá a navíc chtěli umožnit její poslech i těm, kdo loni tuto možnost neměli. Je ovšem pravda, že loňská sezóna byla mimořádnými koncerty přímo nabitá. Je ovšak možné, že v prvním dvojkoncertu v Rudolfinu chtěli vsadit na jistotu.

V letošním roce jsou vedle koncertů v Rudolfinu připraveny dva programy v kostele sv. Šimona a Judy, a to La Virtuosissima, který je mimo předplatné, a silvestrovské koncerty s programem z děl Zelenky a Vivaldiho. Do Vánoc pak ještě zazní Bachovo Vánoční oratorium v Rudolfinu. Velikonoční koncerty souboru s programem Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha povede dánský dirigent Lars Ulrik Mortensen, vedoucí tělesa Concerto Kodaň. Z hostujících pěvců se v průběhu sezony s Collegiem 1704 představí francouzská altistka Lucile Richardot a basista Jan Martiník.

Collegium 1704
Collegium Vocale 1704
Václav Luks – dirigent
Rudolfinum 25. října 2016

Claudio Monteverdi – Mariánské nešpory (Vespro della Beata Vergine) (1610)
Deus in adjutorium meum intende
Dixit Dominus (psaume 109)
Nigra sum (motet)
Laudate pueri (psaume 112)
Pulchra es (motet)
Laetatus sum (psaume 121)
Duo seraphim (motet)
Nisi Dominus (psaume 126)
Audi coelum (motet)
Lauda Jerusalem (psaume 147)
Sancta Maria, ora pro nobis (sonata sopra)
Ave maris stella (hymne)
Magnificat

Obsazení:

6 smyčcových nástrojů – 3 kornetů – 3 pozounů
2 loutny – harfa – varhany
sbor: S – A – T – B

Délka programu:
1 hod. 30 min.

Žádné komentáře:

Okomentovat