Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

pondělí 29. února 2016

Aida nezklamala ani v Liberci

Původně jsem chtěl psát jen o tom, jaká je liberecká Aida. Navštívil jsem ji a přečetl si i kritiky. Ale cestou mne napadly další souvislosti, takže Aida až za chvíli.

Bylo to v tomto měsící již třetí mimopražské operní představení, které jsem navštívil. Do Brna jsem v pohodě dojel po dálnici autobusem a zpátky jel vlakem, spojení z Prahy je skvělé. A navštívil jsem před 10 lety rekonstruované krásně divadlo Reduta na Zelném trhu, jehož rekonstrukce zrovna skončila, projel kolem Janáčkova divadla, které se právě rekonstruuje, podíval se na Městské divadlo s novou scénou z roku 2004, navštívil letos zpřístupněnou rekonstruovanou vilu Löw Beer  a už nestihl se podívat, kde bude stát za 3 roky nový koncertní sál. Pak jsem byl v Plzni, kam dojedete z Prahy po dálnici za hodinu a od loňska tam stojí nové divadlo. A do třetice jsem během 3 týdnů navštívil ještě Liberec. Opět hodina po dálnici, řada moderních staveb v centru města a opět divadlo, sice ne nové, ale stejně jako v Plzni a Brně víceoborové a plné diváků. Kde se k čertu rodí všechen ten pesimismus o hrůzách, které nás čekají, když nebudeme přátelé s putinským Ruska?

Aida - scéna Milana Davida
Ale zpátky k Aidě. Je to Verdiho vrcholné dílo, nejen milostná tragédie, ale i drama věrnosti a zodpovědnosti. Dokonce i zapřísáhlí nepřátelé opery musí znát některé její melodie. Premiéry této inscenace proběhly 18. a 26. prosince 2015. S ohledem na až příliš subjektivní exhibice t.zv. kritiků, kteří si rádi smlsnou zvláště na premiérách v oblastech (kromě Věry Drápelové, která kosí všechno), jsem před představením radši žádnou kritiku nečetl, o to víc jsem byl zvědav.

Pak jsem viděl představení, které mne zaujalo víc než jsem čekal, především jeho hudební složka a scéna. Představení mělo švih a nejvíc mne oslovily obě hlavní ženské postavy a Roman Vocel jako král. Kvůli Livii Obručník Vénosové jsem vlastně do Liberce jel, protože mne zaujala v pražském festivalovém představení Evy a nedávno také jako kuchtík v Rusalce.

Aida - Liberec - Livia Obručník Venosová jako Aida
Aida - Liberec - Livia Obručník Venosová a Rafael Alvarez

Aida - Liberec - po první premiéře
zleva: Soňa Godarská, Alžběta Vomáčková, Roman Vorel a Livia Obručník Venosová
Překvapila mne však také mezzosopránistka Petra Vondrová jako Amneris, jejíž hlas zněl na začátku trochu řezavě, ale rozezpívala se k velice dobrému výkonu a byla Aidě minimálně rovnocennou partnerkou. I když hlas Obručník Vénosové je vyzrálejší a mohutnější. Rovněž basista Roman Vocel jako faraon byl jistý a jasný. Alvarezův Radames nebyl špatný, patří ovšem ke kategorii tenorů, u nichž trpím obavou, kdy mu to rupne. Samozřejmě neruplo, ale stejně ten pocit... Scéna je důvtipně sevřena mezi náznaky pyramid, a tak jediné, co trochu rušilo, bylo přeplněné jeviště při masových scénách, čemuž se ovšem lze v malém divadle sotva vyhnout, mají-li být všichni vidět. Celkově to však bylo poutavé představení a hudba dokonale naplnila celé divadlo zvukem a minimálně část národnostně smíšeného českoněmeckého publika dobrým pocitem z něj.

A pak jsem si přečetl dvě kritiky. Ti lidé, kteří je píší, jsou nenapravitelní a lehce masochističtí smolaři. Oni tam jedou a 3 hodiny trpí nedostatkem opravdického umění. Dokonce jsem se dozvěděl, že Obručníková ani neumí zpívat a pyramida byla pro ozvláštnění scény vzhůru nohama.

Jinak jsem strávil v Liberci pár hodin, ale žádného opilce, který by si vzal srdci radu prezidenta republiky, aby pil, nechce-li skončit jako Hitler, jsem tam neviděl. Možná že to bude tím, že v Liberci si ho nezvolili.

Giuseppe Verdi: Aida
Dirigent: Martin Doubravský
Režie: Michael Tarant
Scéna a kostýmy: Milan David
Sbormistr: Tvrtko Karlovič
Choreografie: Jiří Pokorný
Dramaturgie: Linda Keprtová
Premiéra 18. prosince 2015 Šaldovo divadlo Liberec

Obsazení 28. února 2016 (6. představení)
Aida – Lívia Obručník Vénosová
Amneris – Petra Vondrová
Radames – Rafael Alvarez
Ramfis – Jiří Přibyl
Amonasro – Anatolij Orel
Posel – Dušan Růžička
Král – Roman Vocel
Kněžka – Soňa Godarská

Orchestr, sbor a balet DFXŠ
Spoluúčinkují děti z baletní školičky při DFXŠ

Žádné komentáře:

Okomentovat