Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

čtvrtek 21. ledna 2016

Bychkov a Jansen

Koncert ČF ve středu 13. ledna 2016  s Jiřím Bělohlávkem za dirigentským pultem byl skvělý. Ale koncert o týden později s houslistkou Janine Jansen a dirigentem Sergejem Bychkovem byl mimořádný. Mám dojem, že Bychkov má něco, čemu muzikanti nemohou odolat. Nebo jinak, s Bělohlávkem jsou skvělí, když chtějí. S Bychkovem to jde mimo ně. Oni musí být svělí, i kdyby nechtěli. Již Romeo a Julie pečlivě vybudované na klasickém příběhu dával jasně znát, že půjde o veliký večer. A Bruchův houslový koncert, který byl vrcholem večera, to jednoznačně potvrdil.

Janine Jansen a Semjon Bychkov
Po přestávce se vyměnili koncertní mistři a nastoupil Josef Špaček, ale ani on nedokázal povznést 3. Čajkovského symfonii na úroveň první části večera. A řekl bych, že by to nedokázal ani větší trhák, než jakým je skladatelova nejméně hraná symfonie. Ovšem když mají Bychkov a Česká filharmonie společně nahrát všechny Čajkovského symfonie, musí  i tuto. Ostatně ono to, že se nehraje neznamená, že není dobrá. Je to Čajkovský, je sice poněkud rozháraná, má krásné pasáže a pátá věta (ano, má jich 5) byla nakonec strhující.

Mimochodem, Bychkov působí i na katedře dirigování londýnské Royal Academy of Music a díky svému internacionálnímu curriculum vitae je asi oprávněn říci to, co zaznělo v jeho rozhovoru pro ČT: "Hlavní poslání vážné hudby je neuvěřitelně důležité a zároveň velmi obtížné.Protože tato hudba už v životě společnosti nemá takové postavení jako v 18., 19. nebo na začátku 20. století. V dnešním světě je ale důležitá stejně, a já mám pocit, že snad ještě víc, protože kolem nás je tolik násilí, tolik bolesti, tolik nejistoty a tolik otázek jak žít na této planetě společně dál, A vážná hudba se k těmhle věcem vyslovuje tak, jak to žádné jiné medium nedokáže."

Rudolfinum, Praha
20. ledna 2016

Česká filharmonie
Janine JANSEN – housle
Semjon BYČKOV – dirigent

Program
Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: Romeo a Julie, předehra – fantazie
Max BRUCH: Houslový koncert č. 1 g moll op. 26
Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: Symfonie č. 3 D dur op. 29 „Polská“Žádné komentáře:

Okomentovat