Výstavní Vídeň se na podzim 2015 nevracela jen k romantismu, ale skočila i na půl cesty od něj k dnešku, tedy do počátku minulého století, a to dokonce dvěma výstavami expresionistických výtvarných projevů. Ani jedna z nich sice není velkou souhrnnou výstavou hnutí nebo malíře, ale žádné Popelky to rozhodně nejsou.
Ta první výstava je
v Albertině a představuje kresby a grafiky pozoruhodného norského malíře Edvarda Muncha (1863-1944). Jmenuje se "
EDVARD MUNCH Liebe, Tod und Einsamkeit" a je umístěna v 1. patře v sálech Propter Homines-Halle, jejichž rekonstrukci před lety financovala lichtenštejnská nadace "Propter Homines". Když byla Albertina po rekonstrukci v roce 2003 znovu otevřena, první expozicí v těchto prostorách byla velká souborná výstava obrazů "EDVARD MUNCH - Thema und Variation".
 |
Munch - poutač před Albertinou |
 |
poutač na Munchovu výstavu ve vstupní hale Albertiny |
 |
poutač na chodbě pře výstavními sály |
Munch byl především velmi nezávislá, byť poněkud psychicky labilní osobnost a k expresionistickému výrazu se dopracoval od původního okouzlení impresionismem, přes obdiv van Gogha, Gaugina a Toulouse-Lautreca a sblížení s fauvisty. V 90. letech 19. století se v Paříži seznámil s novými grafickými technikami a stal se jejich inovativním propagátorem, a právě z tohoto období je většina exponátů stávající výstavy. Zvláště působivé jsou ty jeho grafiky kde kombinuje dřevoryt, často barevný, a litografii, protože tato technika umocňuje jeho výtvarný projev. Mnohými odborníky je jeho přínos považován za srovnatelný s Rembrandtem nebo Goyou. V roce 1905 vystavoval také v Praze a tato zkušenost se podepsala na směrování české malířské moderny. Ve stejné době se významně podílel i na formování německého expresionismu, který je předmětem druhé výstavy, jež probíhá ve Vídni, a o níž je níže v tomto sloupku řeč.
Jak již bylo řečeno, letošní Munchova výstava se soustřeďuje právě na jeho grafickou tvorbu a je na ní prezentována většina jeho klíčových děl, která byla součástí jeho variabilního cyklu Vlys života
Stejně jako výstava romantických obrazů a grafik je na internetu k dispozici několik klipů, které téma a nejvýznamnější exponáty přibližují.
Projděte se výstavou EDVARD MUNCH. LÁSKA, SMRT A OSAMĚLOST, otevřenou do 24. ledna 2016.
Kurátor Dr Buchhart vypráví o nejdůležitějším projektu Munchovy karéry,
cyklu obrazů FRIEZE OF LIFE (Vlys života)
Ředitel Albertiny Klaus Albrecht Schröder vypráví o Munchově nejslavnějším díle
-----------------------
OPOJENÍ BARVOU - Mistrovská díla německého expresionismu
FARBENRAUSCH - Meisterwerke des deutschen Expressionism
 |
na průčelí Leopold Musea se po soumraku promítá symbol výstavy |
To je název druhé rozsáhlé vídeňské výstavy, které je otevřena od 9. října 2016 do 11. ledna 2016, tentokrát v podzemí vídeňské Leopoldovy galerie. Základem výstavy německého expresionismu je sbírka Osthaus Museum v Hagenu, což město s téměř 200 000 obyvateli v Severním Porýní-Vestfálsku nedaleko Dortmundu. Práce představitelů uměleckých sdružení, především drážďanské skupiny "Die Brücke” (Most, 1905-1913), včetně Ernsta Ludwiga Kirchnera, Otto Muellera a Karla Schmidt-Rottluffa, a mnichovský “Blaue Reiter” (Modrý jezdec, 1911-1914) jako Alexey von Jawlensky, Franz Marc a dalších, stejně jako četná díla Christiana Rohlfse ilustrují vstup německé avantgardy do modernismu po roce 1905. Jejich silný, výrazně citově zabarvený a zcela nový obrazový jazyk vyjadřuje jejich přístup k životu. Použitím radikálních obrazových forem a barev mimořádné intenzity pokládají expresionisté základ k chápání modernismu. Deformace tvaru, maximální zdůraznění obrysů, a výrazná redukce zanechávají na obraze pouze základní rysy a pro tyto umělce vysoce osobitá interpretace perspektivy provokovaly středostavovské diváky a bořily tradiční koncept umění. Touha vrátit se k základním prvkům inspirovala expresionisty k tvorbě skutečných ohňostrojů barev. Výstava je doplněna vybranými obrazy ze sbírek Leopoldova muzea a Leopoldovy soukromé sbírky a celkem je v expozici na 30 obrazů a 80 kreseb a grafik. Některé jsou ukázány v následující slideshow:
Významná je i historie hagenské sbírky. Na samotném počátku stál průmyslník Karl Ernst Osthaus (1874-1921), který nechal v prvních letech minulého století vybudovat pro vlastní projekt Folkwang (viz severská mytologie) objekt navržený architektem Henry van de Velde a na základě jeho podnětů začal sbírat obrazy mladých moderních výtvarníků. Po jeho smrti v roce 1921 sehnalo město prostředky jen na koupi objektu a velkou sbírku tak koupilo nedaleké město Essen. Po 2. světové válce město Hagen sbírky postupně obnovilo a vybudovalo významnou galerii moderního umění.
Žádné komentáře:
Okomentovat