Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

středa 25. listopadu 2015

Končí Levinova éra v MET?

Během necelého měsíce nabídla Metropolitní opera v rámci projektu MET in HD představení dvou oper, jejichž vznik dělí 90 let a obsah staletí. Spojuje je jméno James Levine.

V sobotu 31. října hrála Metropolitní opera Wagnerovu operu Tannhauser o středověkých gentlemanech, chtíči a čisté lásce, jejíž premiéra se konala v roce 1845. Produkce Otto Schenka (1930 [1]) nese datum 1977, hudební nastudování a dirigování se tehdy ujal 34 let mladý James Levine, který byl již rok hudebním ředitelem divadla [2] a Tannhäuser byla jeho šestá inscenace v MET. Tato produkce se tedy hraje již 38 let a 31. října dirigoval opět James Levine, tentokrát bohužel starý, nemocný a upoutaný na invalidní vozík. Jeho výkon tomu však nenasvědčoval. Doba, která uplynula od premiéry byla vidět i na scénografii, která je i pro konzervativní Metropolitní operu poněkud staromódní. Zvláště první jednání bylo díky tomu i přes baletní bakchanálie režijně statické a únavné. Určitý spád dostalo představení od druhého jednání. Jenomže všechno zlé je pro něco dobré a tak měl divák o to víc prostoru proto, aby vnímal hudbu. A ta nepodléhá žádným módním vlivům a díky hlavním protagonistům byla vynikající. Jedině snad by se dalo konstatovat, že Bothův minnesänger Tannhäuser je herecky vyspělý jako balvan u cesty, ale to také nesouvisí se zpíváním.

Tannhäuser, 2. jednání - Elisabeth a Tannhäuser
Tannhäuser 2.jednání - rytíř Wolfram před králem a Elisabeth,
Shodou okolností měla před 38 roky premiéru v MET také dvanáctitónová opera Lulu Albana Berga z roku 1935. kterou však tento skladatel z tzv. druhé vídeňské školy nestačil dopsat. Operu tehdy režijně připravil John Dexter (1925-1990) a hudebně nastudoval a premiéru v březnu 1977 dirigoval opět James Levine. Tehdy se však jednalo o dvouaktovou verzi, třetí jednání dokončil po smrti skladatelovy manželky dodnes aktivní rakouský skladatel Friedrich Cerha. Tato tříaktová verze měla premiéru v Paříži v roce 1979, k aktualizaci Dexterovy produkce v MET došlo o rok později. Dílo je jedním z pilířů moderní operní literatury, což mu ovšem nijak nepřidává na oblibě u laického publika, takže i tato produkce se dočkala pouze 36 provedení během 33 let, přičemž v posledních 3 představeních v roce 2010 zpívala Lulu Marlis Petersen.

Letos 5. listopadu se uskutečnila premiéra nové inscenace, jejímž (šéf)režisérem byl William Kentridge. Je to univerzální výtvarník s neomezenou fantazií, který v roce 2004 inscenoval v Bruselu pozoruhodnou Kouzelnou flétnu, kde využil mnoha filmových prvků a animace a vyrobil režisérské divadlo s takovou invencí, že proti němu v zásadě nelze protestovat. Před 5 lety pak v MET inscenoval Šostakovičův Nos. Za 38 let se v pilnějších rodinách může stát z novorozence dědeček, takže není divu, že i inscenační praxe udělala obrovský skok i u tak konzervativní instituce, jako je Metropolitní opera. Kentridge využil obrovského množství visuálních prvků, na pozadí promítal noviny, filmové šoty, fotografie a hesla a celou scénu zaplnil množstvím prvků, které nelze jednotlivě sledovat, je možné je jen nechat na sebe působit. Spolu s nestandardní, přestože 80 let starou hudbou, a vynikajícím výkonem Marlis Petersen v hlavní roli tak vzniklo fascinující představení. Jediným minusem bylo, že nakonec nedirigoval James Levine, nýbrž Lothar Koenigs, hudební ředitel Velšské národní opery [3], který hudebně nastudoval Lulu před 3 lety v  Cardiffu v režii Davida Pountneyho a v koprodukci s ND Praha, kde se však nikdy nehrála.


Lulu - Marlis Petersen
Lulu a dr. Schön - závěr 2. jednání
Kentridgeova inscenace je dokonce trojitou koprudukcí, když letos v létě byla předvedena v Amsterodamu (jako Lulu Mojca Erdmann) a v příští sezóně v londýnské ENO.

Marlis Petersen, která byla hlavní hvězdou představení je nejen vynikající, ale i zkušená herečka a zpěvačka a roli během 18 let zpívala v celkem 10 inscenacích. V průběhu interview o přestávce přenosu však sdělila, že s touto rolí definitivně končí.

A James Levine skončil ještě dřív než začal. což je zřejmě symbolické. Zvládnout přenos s předcházející celodenní kamerovou zkouškou a za 5 dní premiéru s předpremiérou by ovšem stálo hodně sil i dirigentského mladíka. Na druhou stranu to ukazuje na fakt, jakou váhu tomu James Levine přikládal a Lulu se vzdal doslova na poslední chvíli. Jenomže i když je v MET nesmírně oblíbenou živou legendou s nedostižitelným počtem téměř 2500 vystoupení za dirigentským pultem, čas se zastavit nedá. Někdo svůj odchod pompézně oslaví, jiný, třeba Renée Fleming, se tiše vytratí a pro jistotu za sebou nechá otevřené dveře. Ale tahle úvaha je možná přece jen předčasná, protože James Levine má před sebou jen v této sezóně dirigování minimálně 3 dalších inscenací: Straussova Netopýra, kterého bude v MET dirigovat poprvé, Simona Boccanegra s nezničitelným Placido Domingem a Únos ze serailu. Na zdraví.


Metropolitan Opera House
October 31, 2015

TANNHÄUSER
Richard Wagner-Richard Wagner

Tannhäuser..............Johan Botha
Elisabeth...............Eva-Maria Westbroek
Wolfram.................Peter Mattei
Venus...................Michelle DeYoung
Hermann.................Günther Groissböck
Walther.................Noah Baetge
Heinrich................Adam Klein
Biterolf................Ryan McKinny 
Reinmar.................Ricardo Lugo
Shepherd................Ying Fang

Conductor...............James Levine

Production..............Otto Schenk
Set designer............Günther Schneider-Siemssen
Costume designer........Patricia Zipprodt
Lighting designer.......Gil Wechsler
Choreographer...........Norbert Vesak 
Stage Director..........Stephen Pickover
TV Director.............Barbara Willis Sweete

Metropolitan Opera House
November 21, 2015

LULU 
Alban Berg-Alban Berg

Lulu.......................Marlis Petersen
Dr. Schön..................Johan Reuter
Jack the Ripper............Johan Reuter
Countess Geschwitz.........Susan Graham
Alwa.......................Daniel Brenna 
Schigolch..................Franz Grundheber
Animal Tamer...............Martin Winkler
Acrobat....................Martin Winkler
Painter....................Paul Groves
African Prince.............Paul Groves
Physician..................James Courtney
Professor..................James Courtney
Policeman..................James Courtney
Prince.....................Alan Oke
Manservant.................Alan Oke
Marquis....................Alan Oke
Dresser....................Elizabeth DeShong
Schoolboy..................Elizabeth DeShong
Page.......................Elizabeth DeShong
Theater Manager............Julian Close
Banker.....................Julian Close
Journalist.................Tyler Duncan
Servant....................Paul Corona
Designer...................Kathryn Day
Girl.......................Ashley Emerson
Mother.....................Jane Shaulis
Solo Performer.............Joanna Dudley
Solo Performer.............Andrea Fabi

Conductor..................Lothar Koenigs

Production.................William Kentridge
Co-Director................Luc De Wit
Production Designer........Catherine Meyburgh
Set Designer...............Sabine Theunissen
Costume Designer...........Greta Goiris
Lighting designer..........Urs Schönebaum
TV Director................Matthew Diamond

----------------------------------------
[1] Otto Schenk byl m.j. režisérem Donizettiho  Dona Pasquale uvedeného v MET in HD roku 2010
[2] De facto převzal tento post po Rafaelu Kubelíkovi, ale na jmenování musel dva roky počkat
[3] V příštím roce po něm funkci převezme Tomáš Hanus

Žádné komentáře:

Okomentovat