SUMMARY I.
Je pravda, že vývoj světa, alespoň toho, který souvisí s Evropou a křesťanstvím, se ubírá po staletí určitým směrem, i když s mnoha zákrutami, slepými uličkami, zmatky a někdy i návraty. Obecně snad by se dalo říci, že je to vývoj od poddaného k občanovi, od monarchií k parlamentní demokracii, od násilného dobývání a ovládání jiných zemí ke kolektivní bezpečnosti. A paralelně s tímto vývojem jde rozvoj technického poznání, zatímco odpovědi na obecné otázky jsou známé mnohdy tisíce let.
VELKÁ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE
Jedním z největších zauzlení, které vyhřezlo ve Francii, byla Velká francouzská revoluce.
Deklarace práv člověka a občana byla vydána 26. srpna 1789 francouzským Ústavodárným národním shromážděním a představovala první krok k vytvoření první francouzské ústavy. Je účelné připomenout, že byla inspirována americkou Deklarací nezávislosti z roku 1776, která naopak přejímala myšlenky francouzských osvícenců. Ta francouzská deklarace obsahovala sedmnáct bodů, které výrazně ovlivnily pojetí evropského nahlížení na tato práva. Ovšem odtud do Waterloo uplynulo 26 let, co se za tu dobu stalo?
![]() |
Deklarace práv člověka |
![]() |
advokát, politik a novinář Maximilien Robespierre (1758-1794) |
NAPOLEON
V situaci všeobecné nestability se roku 1799 chopil moci bývalý dělostřelec nyní generál Napoleon Bonaparte. Ten porazil v roce 1797 Rakušany a dobyl sever Itálie a nyní se ve 30 letech stal prvním konzulem. Z této pozice posiloval armádu i svou moc, až ho v roce 1804 senát jmenoval císařem. Znovu obsadil Itálii a nechal se jmenovat jejím králem. Důsledkem byla britsko-rusko-rakouská koalice. Napoleon neváhal, napadl Rakousko a 2. prosince 1805 porazil vojska koalice u Slavkova. Poté následovaly další bitvy s protinapoleonskými koalicemi a po nich mírové smlouvy a byla vyhlášena blokáda Anglie.
![]() |
Napoleon I. Bonaparte jako císař (169-1821) |
Napoleonův kůn Marengo přežil císaře o 10 let |
WATERLOO BYLA JEN TEČKA
Waterloo definitivně ukončilo mimořádnou kariéru Napoleona Bonaparte, jehož ambice vedly ke smrti 6 mil. lidí. Ale ještě dříve než Napoleon nevratně prohrál, začal svou práci Vídeňský kongres evropských zemí, jehož hlavní postavou byl rakouský ministr zahraničních věcí Klemens Metternich.
![]() |
Hrabě Clemens von Metternich (1773-1859) (je pravda, že byl milencem vévodkyně Zaháňské, ne však otcem Boženy Němcové) |
Proti stavu v polovině 18. století, kdy existovala jen jedna velká země s funkčním parlamentem, tady o 100 let později byly 2 další - Francie a Spojené státy. Ale v Evropě zůstávaly jakési vnitřně koloniální celky - Rakousko, Rusko a nově se zrodivší říše Německo. Přes revoluce a vzájemné válečné spory mezi Rakouskem a Itálií, Ruskem a Anglií či Německem a Francíí se základní půdorys Evropy až do krvavé 1. světové války v zásadě nezměnil.
![]() |
Německý císař Vilém II. (1859-1941) |
Po válce trvající 4 roky, jež byla zaplacena 20 miliony obětí, se rozpadl vnitřně koloniální systém Rakouska a blízkovýchodní Osmanské říše, Rusko se propadlo do bolševického teroru a zůstalo válkou poničené Německo, které po 15 letech zmatků začalo hledat rychlé řešení v teroru nacistickém. To vyústilo ve 2. světovou válku, kde Německo napřed napadlo západní Evropu a nakonec se střetlo v nelítostném boji dvou diktatur s Ruskem, resp. Sovětským svazem.
![]() |
Stalin (1878-1953) a Hitler (1889-1945) superzločinci 20. století |
21. STOLETÍ
Jenomže prvky demokracie byly pouze naroubovány na starý režim a dřív než zapustily kořeny, dostali se k moci restaurátoři minulosti. Nezdá se být příliš reálné, že se jim podaří rozsáhlá expanze silou, ať už kterýmkoli směrem. Nemají na to dost inteligence, zdrojů, a ani spojence.
![]() |
Vladimir Vladimirovič Putin (1953) |
SUMMARY II. A POUČENÍ Z WATERLOO?
No, to se džbánem a vodou platí dál, ale:
1) Vždycky se najde člověk, který nemá dostatek vnitřních brzd na to, aby se nepokusil o získání absolutní moci
2) Vždycky se najde způsob, jak zčásti uplatit lidi a zbytek oblbnout lacinou demagogií
3) Takový úspěch je relativně krátkodobý, ale vede k válkám s obrovskými obětmi
4) Až dosud se po každé takové válce prostor pro návrat zmenšil
5) Dnes konflikt dosahuje globální úrovně, ale Čína se sotva bude vojensky angažovat ve prospěch ruské hegemonie v Evropě
A CO NAPOLEON?
Přes všechny bolesti, které způsobil, je na světě spousta věcí, které s ním souvisí, a spousta lidí, kteří diktátora obdivují. Invalidovna s jeho hrobem v Paříži. Borodinské muzeum v Moskvě, Kazaňská katedrála v Petrohradě. Památník bitvy u Slavkova, památník bitvy u Lipska i památník bitvy u Waterloo. Dům v Ponteferraio na ostrově Elba, kde trávil první vyhnanství, rodný dům v Ajaccio na Korzice a spousta dalších. Nebo Pinacoteca di Brera v Miláně, která vznikla z jezuitského paláce v době, kdy město ovládal Napoleon. A literatura a z ní odvozené filmy a opery. Především Tolstého epopej Vojna a mír, Stendhalova Kartouza parmská, Aragonův Velikonoční týden atd. Ale hlavně po něm zůstalo to, co neznamená vůbec nic. Ani slávu, ani moc, ani moudrost, ani krásu: posmrtná maska.
A POUČENÍ ZÁVĚREČNÉ:
Blbost je prahmota, z níž je vědomí lidstva formováno. Ostrovy rozumu však rostou.
Žádné komentáře:
Okomentovat