Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

pondělí 22. prosince 2014

Hudební drby - prosinec

  • Ve Vídni se dne 20. prosince odehrála premiéra Verdiho Rigoletta, při níž Simonu Keenlysidovi, který zpíval hlavní roli, odešel v závěru 2. jednání hlas natolik, že opustil scénu. I když se vrátil, hlas ho opět zradil a do 3. jednání nastoupil cover.
  • V České filharmonii oznámil již dříve koncertní mistr Miroslav Vilímec odchod z této pozice v důsledku neshod s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Poslední koncerty v této pozici odehrál v létě. orchestr hledá vhodného náhradníka, který by doplnil Josefa Špačka, a sahá přitom i mezi velmi mladé houslisty, které bez jakéhokoli upozornění a vysvětlení testuje při abonentních koncertech.
  • Dne 21. prosince zemřel 80letý zpěvák Udo Jurgens ve švýcarském Münsterlingenu. Jurgens, který byl kdysi velmi populární, tam měl zastávku na vánočním turné  a zemřel na infarkt přímo na ulici.
  • Po mateřské přestávce (v květnu se jí narodila dcera) se do Národního divadla ve skvělé formě vrátila sopranistka Kateřina Kněžíková jako Adina v Donizettiho Elixíru lásky. Již v průběhu podzimu však zpívala na několika koncertech (v říjnu s FOK a Sergem Baudo, v listopadu s Akademickými komorními sólisty, v Olomouci s Moravskou filharmonií a v ND Ostrava na Pucciniho gala.) Její další vystoupení na této scéně se nezdají být na obzoru.
  • Slavná španělská sopranistka chatrného zdraví 81letá Montserrat Caballé dosáhla s daňovým úřadem dohody o řešení jejího daňového úniku, když příjmy za rok 2010 skryla ve firmě se sídlem v Andoře. Podle posledních informací má uznat svou vinu a zaplatit pokutu. dlužnou daň ve výši 500 000 € již vyrovnala. Tím se vyhnula žalobě pro daňový únik.
  • Po horkém létě v Metropolitní opeře, kdy vedení snížilo platy orchestru a sboru, požádal generální ředitel Peter Gelb dopisem sólisty, aby i oni akceptovali snížení platu o 7 %. Současně uvedl, že Joyce DiDonato, Plácido Domingo, Renée Fleming a Anna Netrebko tak již učinili. V loňské sezóně opera hospodařila s deficitem 22 mil. $, což představuje 7 % rozpočtu.
  • Cenu Musical America Awards 2015 získali Peter Sellars jako umělec roku, Gianandrea Noseda jako dirigent roku a Christine Goerke jako zpěvák roku.
  • Dne 8. prosince poskytla Anna Netrebko v rámci petrohradského kulturního fóra Národnímu divadlu v separatistickém Doněcku dar ve výši 1 mil. rublů. Předání šeku proběhlo před rozvinutým praorem separatistů. Tento krok není až tak překvapivý, uvědomíme-li si, že zpěvaččin guru Gergijev je bezvýhradným podporovatelem Putina a její otec je uvědomělý donský kozák.
  • Teatro dell´ Opera v Římě upustilo od plánu zrušit stálý orchestr a sbor a hudebníky najímat na jednotlivá představení poté co bylo dosaženo dohody o snížení platů a závazku, že hudebníci nebudou stávkovat. Tím divadlo uspoří 3 miliony € a otevírá se cesta k jednání o návratu Riccarda Muti, který s odvoláním na uvedené problémy v září oznámil ukončení spolupráce s divadlem, kde působil 6 let.
  • 12. prosince zahájila prodejní síť Colosseum internetový prodej vstupenek na Pražské jaro 2015. Jak se stalo dobrým zvykem, přes veškerá ujišťování systém okamžitě zkolaboval a po více než 4 hodiny nebylo možné vstupenky zakoupit.

Žádné komentáře:

Okomentovat