11. listopad ale také znamená, že přichází zima. Ostatně kdo neslyšel úsloví, že "svatý Martin přijíždí na bílém koni." A pak také, že končí podzim. Skončila sklizeň i podzimní setí skončilo, a uzrálo mladé víno a husy jsou vykrmeny. A navíc po sv. Martinu začínal advent, původně šestitýdenní. Takže 10., resp. 11. listopad jsou určené k bujarým oslavám před střídmými dny naplněnými rozjímáním. Pečou se svatomartinské husy, otevírá se mladé svatomartinské víno, děti chodí v průvodech s lampiony. A protože sv. Martina akceptují všechny odnože křesťanství, jsou tyto obyčeje udržovány napříč Evropou, i když v různých místních obměnách. A to je tradice pořádně dlouhá, v podstatě předkřesťanská. A zdaleka ne jen česká. Takhle třeba zvěčnil oslavy vína sv. Martina kdesi na holandském venkově Pieter Breugel před 450 lety :
![]() |
Obraz Víno dne sv. Martina je největší obraz Pietera Breugela st. (1525-1569) Je velký 2,7 x 1,5 m, plný opilých venkovanů a visí v madridském Pradu |
Pokud jde o Českou republiku, tak na sv. Martina se otevírají tzv. mladá vína, jimž se také říká svatomartinská. Jsou to první vína z podzimního sběru, na trh bývají uvedena již několik týdnů po sklizni a jsou určena k rychlému spotřebování. Později ztrácí na svěžesti. Oslavy spojené s otevíráním mladých vín pocházejí z dob císaře Josefa II., kdy se na sv. Martina mohlo začít nalévat nové víno z podzimní sklizně.
Ochranná značka „svatomartinské“ však byla zaregistrována až v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond České republiky. Ten stanovil, že víno má být vyrobeno z odrůd Müller Thurgau a Veltlínské červené rané pro bílá vína, resp. Modrý Portugal a Svatovavřinecké pro vína růžová a červená. A současně určil, jaký má mít charakter. Značku „svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří tato náročná kritéria splní. Mladé víno je suché, lehké, svěží, s obsahem alkoholu kolem 12 % a má výrazný ovocný charakter.
V listopadu jsou však ještě další významné dny spojené s oslavami sklizně.
Ve Spojených státech je to Den díkuvzdání vždy ve 4. listopadový čtvrtek, který je federálním svátkem a jehož symbolem je nadívaný krocan.
Ve Francii je každoročně ve 3. listopadový čtvrtek den uvolnění Beaujolais Nouveau. které pochází z vinařské oblasti Beaujolais severně od města Lyon a vyrábí se z odrůdy Gamay. Je to speciálně vyrobené červené víno a od poloviny 20. století má svá přesná pravidla. Každý rok se ho distribuuje do celého světa nějakých 85 mil. lahví.
No a nakonec jsou tady rakouské Heuriger, zvláštní typy hospod, které nepotřebují licenci, ale smí se tam prodávat jen mladé víno z vlastní produkce majitele. Když se za pár týdnů vypije, výčep se zavře, Počátek má tato tradice také v době Josefa II. a dnes je upravena zákonem. Snad nejznámějším místem, kde je lze heurigen najít, je vídeňský Grinzing.
A pak, že listopad je nejprotivnější měsíc v roce. Člověk jen nesmí být líný a musí stále objevovat. A to už vůbec nemluvím o tom, že někdy je v listopadu pěkně veselo i bez vína.
Žádné komentáře:
Okomentovat