Postupujeme-li vídeňskými galeriemi dále v čase, pak v prostorách Bank Austria Kunstfforum probíhá od října do závěru ledna výstava nazvaná The Path to Modernism, která je věnována francouzského malíře Henri de Toulouse-Lautreca (1864-1901) při příležitosti 150. výročí jeho narození.
![]() |
Henri Toulouse-Lautrec |
Výstava v Kunstforu je skutečně reprezentativní a dokumentuje všechny etapy jeho tvorby. Ať už první klasické malby jako kůň z roku 1881,
nebo portréty mladých žen jako obraz Carmen Gaudinové "La blanchiseusse" z roku 1896(7?), který byl mimochodem prodán v roce 2005 za 224,4 milionů dolarů.
V první polovině 90. let přibývaly obrazy z prostředí nevěstinců, které byly v Paříži velmi rozšířené (žen, které si takto vydělávaly bylo okolo 40 000), úspěšné prostitutky rozhodně nepatřily k opovrhovaným osobám, ale obraz z tohoto prostředí by si na stěnu sotva někdo pověsil.
a koncem 90. let Toulouse-Lautrec namaloval serii výjevů z cirkusového prostředí, údajně proto, aby dokázal, že může být propuštěn z psychiatrické kliniky, kde strávil 3 měsíce díky svému alkoholismu.
Jak je vidět na fotografii vpravo, ta slečna nebyla žádná stydlivka. Přezdívka znamená "hltavý" a dostala ji prý proto, že se vrhala na nedopité sklenice. Na náhrobním kámeni je označena jako tvůrkyně kankánu. Toulouse-Lautrecovým velkým přítelem byl kabaretiér Aristide Bruant, který Moulin Rouge provozoval a i on je zvěčněn na několika plakátech.
Na Toulouse-Lautreca potom navázal slavný Čech v Paříži Alfons Mucha, který svou slávu a bohatství založil na reklamních plakátech pro slavnou herečku Sarah Bernhardtovou.
I on se prosadil přes noc plakátem na hru Gismonda v roce 1895, kdy Lautrec, přestože byl stále vynikající malíř, se díky alkoholem podlomenému zdraví pomalu dostával za zenit své tvorby, Maloval stále méně a zemřel v roce 1901.
Příznačné je, že když chtěli Lautrecovi rodiče věnovat pozůstalost některému z pařížských muzeí, byli zdvořile odmítnuti. Nakonec "udali" 1000 obrazů, kreseb a grafik v jihofrancouzském městě Albi, velkém asi jako Jihlava. Tam bylo v roce 1922 otevřeno muzeum Henri Toulouse-Lautreca. Je umístěno v biskupském Palais de la Berbie ze 13. století a ročně do něj přijde zhruba 200 000 návštěvníků. což je srovnatelné s pražským Veletržním palácem, nejnavštěvovanější expozicí Národní galerie.
Žádné komentáře:
Okomentovat