Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

sobota 30. srpna 2014

Země hlubokých kulturních tradic? Ano.

Narazil jsem kdesi v archivu Českého rozhlasu na rozhovor s Čechem, který odešel v 80. letech do Kanady, a na otázku moderátorky, jak by charakterizoval Česko pro cizince, uvedl, že jako zemi hlubokých kulturních tradic. V přívalu nářku nad všeobjímající korupcí a jinými neduhy postkomunistické demokratické společnosti se nad tím člověk pozastaví, ale nijak zvlášť to neřeší.
Ale před pár dny jsem absolvoval rychlý výlet po Českomoravské vysočině a Moravě a vzpomněl jsem si na to.

První zastávka byla v Jihlavě, krajském městě, v jehož centru je řada krásných historických domů, radnice, jezuitský kostel a bohužel i strašidelné nákupní centrum uprostřed Masarykova náměstí v duchu sorely. Kousek pod náměstím, ve Znojemské ulici, stojí Dům Gustava Mahlera, kde světoznámý skladatel, dirigent a ředitel Vídeňské opery, prožil dětství a mládí. Ve spolupráci s vídeňským Museum für angewandte Kunst (MAK) a za podpory EU zde vznikla pozoruhodná expozice o Mahlerově životě do roku 1889, kdy zemřeli jeho rodiče a on přestal město navštěvovat.

Pár desítek kilometrů severně je Žďár nad Sázavou. Zámek, kde stál původně cisterciácký klášter, a po roce 1989 byl vrácen rodině Kinských,  je postupně obnovován, a je v něm umístěna galerie barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze. Barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je pak jednou z památek UNESCO.

Dál na sever leží Polička, kde se narodil skladatel Bohuslav Martinů, je tam jeho hrob, ve věži kostela jeho rodná světnička a v muzeu velmi poučená expozice o jeho životě a díle.

Ještě pár kilometrů na sever narazíme na Litomyšl, kde se pro změnu narodil Bedřich Smetana, a v bývalém pivovaru krásně restaurovaného renesančního zámku je expozice o něm a jeho rodině.

A až nahoře, u polských hranic, kolem historického pomezí Čech a Moravy, v kopcích Králického Sněžníku je osada Vysoká. Tak je v kapličce několik památek na rodinu Franze Schuberta, jehož otec se tam narodil.

A když se pak obrátíte na východ, nejprve podél řeky Moravy a pak půvabným podhůřím Jeseníků, projedete Rejcharticemi, kde je při silnici Andělská louka s dřevěnými plastikami andělů a po 100 km přijedete do Opavy s krásným divadlem, kostelem, kde dirigoval provedení svou mši L. van Beethoven, jehož pamětní deska je na bývalé nemocnici.

Nedaleko od Opavy je zámek Hradec nad Moravicí, jedna z priorit severomoravských památkářů, kde Beethoven pobýval, a v nově restaurovaných prostorách jsou vystaveny klavíry na které hrál, stejně jako klavír, na který hrál Ferenc Liszt.

Ostrava, která leží dál na východ je sice průmyslové město, ale je tam krásné Dvořákovo muzeum s moderními přístavbami.

A ještě kousek dál na východ se vynoří pásmo Beskyd, pod kterými je v severním výběžku Lašska obec Hukvaldy. Tam se narodil, později vracel a odtud ho odvezli do nemocnice, odkud se už nevrátil, skladatel Leoš Janáček. Je tam vkusně restaurovaná vilka, kam v létě jezdil, a jeho rodný dům, tedy škola, v níž jeho otec učil.

Vedle Hukvald je Příbor s rodným domem světoznámého psychiatra Sigmunda Freuda, jeho pomníkem a náměstím, které je po něm pojmenováno.

A dolů na jih se přijede do krajského města Olomouce. Kdysi hlavní město Moravy má na náměstí unikátní morový sloup - památku UNESCO, stálé divadlo, radnici s orlojem a na kapitulním děkanství s arcidiecézním muzeem je deska připomínající pobyt W.A. Mozarta.

Hodinu jízdy odtud je hlavní město Moravy Brno. Se svými dvěma budovami Národního divadla a Besedním domem - sídlem filharmonie je to centrum moravské kultury. A v rámci projektu "sochy pro Brno" byly v centru v posledních letech umístěny i 4 moderní plastiky. Mozart na Zelném trhu, plastika připomínající T.A. Edisona, který v roce 1882 elektrifikoval dnešní Mahenovo divadlo, orloj na náměstí Svobody a Spravedlnost před Nejvyšším správním soudem. A trochu dál od centra je památník Leoše Janáčka a vila Tugendhat, další památka kulturního dědictví UNESCO.

A aby se kruh uzavřel, v Brtnici nedaleko Jihlavy je rodný dům významného architekta první poloviny 20. století Josefa Hoffmanna, společné pracoviště Moravské galerie v Brně a MAK, Vídeň.

Řekl bych, že Česko je opravdu země s bohatou kulturní tradicí a že člověk se nesmí nechat zmást zlými jazyky hlupáků.

Žádné komentáře:

Okomentovat