Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

neděle 27. července 2014

Navštívít Döbling stojí za to

Döbling je 19. vídeňský okres ležící na severním okraji města, na východě lemovaný pravým břehem Dunaje a na severu koncem pohoří Vídeňský les, na jehož úpatí se rozkládá. K původnímu Döblingu byly koncem 19. století připojeny další osady, možná nejznámější jsou Grinzing a Heiligenstadt, a společně se staly součástí hlavního města.

19. obvod Vídně - Döbling - a jeho části
S touto oblastí se pojí několik zajímavosti.

1) Tou první je, že dne 12. září 1683 se z lesů nad městem vyřítilo 18 000 jezdců spojených vojsk jimž velel polský král Jan Sobieski, kteří zahnali na útěk artilerii osmanských vojsk vedených Kary Mustafa Pašou, který Vídeň už 2 měsíce obléhal a byl připraven vtrhnout pobořenými hradbami do města. Tento útok vedl k porážce Turků a osvobození Vídně. Poraženému vojevůdci pak za 3 měsíce v Bělehradě jeho elitní bojovníci ušmikli hlavu hedvábným lanem. Polský král skončil lépe, ale Uhry stejně neosvobodil, zabránila mu v tom dyzenterie.


2) Na stejných svazích jsou rozsáhlé vinice. Ty jsou i jinde ve Vídni, celkem je jich asi 700 ha, ale ty největší a nejznámější jsou v Grinzingu. Tato součást 19. obvodu proto stále vypadá jako vinařská vesnice. A je vyhlášená svými heurigen, což jsou jakési výčepy burčáku a mladého vína, které nejsou provozovány celoročně, ale několik týdnů nebo měsíců po sklizni. Víno musí být vlastní produkce, a v podniku se nevyvařuje, maximálně se podává studené občerstvení. A hraje se tam typická hudba, produkovaná živými muzikanty.

3) Nějakých 100 let po porážce Turka, když už skončila i další a daleko méně slavná válka s ním, se z oblasti Doblingu začalo stávat místo, kam šlechta i bohatí měšťané přesouvali svá letní sídla. A od počátku 19. století se tam v letních měsících za klidem a zdravým podnebím opakovaně přesouval i hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Těch míst, která jsou s ním spojena je celá řada.

Místa v Doblingu spojená s Ludwigem van Beethovenem
4) A o dalších 100 let později, poté co vznikl 19. vídeňský obvod, se zde začaly stavět vily k trvalému bydlení, kde zpočátku žila hlavně kulturní elita. Ty jsou soustředěny v oblasti zvané Hohe Warte a jsou spojeny m.j. s jinými 2 významnými jmény - architektem Josefem Hoffmannem a muzikantem Gustavem Mahlerem. Ale o tom, stejně jako o Beethovenovi, někdy jindy.

5) A i o příznivce sportu je postaráno. Na Hohe Warte je také fotbalový stadion, který byl uveden do provozu v roce 1921 a o 2 roky později se tam před 85 000 diváků hrálo fotbalové utkání Rakousko - Itálie. A hned v následujícím roce tam proběhlo představení Verdiho opery Aida, které navštívilo 20 000 diváků.

Takže? Vzhůru do Döblingu, za pár týdnů začíná vinařská sezóna.

Žádné komentáře:

Okomentovat