Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

pondělí 24. června 2013

Mozart v Bostonu a NY

Salzburské Mozarteum zapůjčilo 2 nástroje ze svých sbírek - housle a violu, které náležely W.A. Mozartovi do Bostonu na festival staré hudby. Pro transport tak vzácných nástrojů bylo najato letadlo a doprovázelo je 6 pracovníků salzburského Mozartea (nadace založená salzburskými občany roku 1841), kteří pro jistotu nazývali nástroje zavazadly. Housle byly vyrobeny počátkem 18. století v Bavorsku některým z členů rodiny Klotz a Mozart je používal při koncertech v Mannheimu a v Paříži, viola je italského původu a Mozart na ni hrál ve Vídni při komorních večerech, možná i při návštěvě Haydnově v době, kdy u syna pobýval jeho otec Leopold.

Zajímavé je, že v Bostonu hrál na violu Miloš Valent, který studoval hudbu v Žilině a Bratislavě, specializoval se na starou hudbu a již 15 let působí jako koncertní mistr orchestru Teatro Lirico.

BEMF Salzburg Mozarteum Foundation Quartet
Kristian Bezuidenhout, fortepiano
Amandine Beyer, violin
Miloš Valent, viola
Eric Hoeprich, Baroque clarinet


Sonata for violin and piano in C major, K. 303 (293c) 
Prelude and Fugue for piano solo in C major, K. 394
Trio for clarinet, viola, and fortepiano in E-flat major,
“Kegelstatt”, K. 498
Duo for violin and viola in G major, K. 423
Sonata for violin and piano in D major, K. 306


Na programu koncertu, který se konal 10. června byl m.j. koncert pro housle a violu G dur, kde se uplatnily oba tyto nástroje.
Amandine Beyer s Mozartovými houslemi
Poté se housle přesunuly do New Yorku, kde v pátek 14. června na ně hrál mladý houslista David Fulmer v rámci Rakouského kulturního fora, tedy rozsáhlé promoakce, která má propagovat Rakousko ve Spojených státech.

Žádné komentáře:

Okomentovat