Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

středa 17. října 2012

Start 7. roku MET v kinech - Donizetti a Netrebko

A je to tady. Nová sezónu přímých přenosů z elitních operních a baletních divadel světa zahájila Metropolitní opera v projektu METinHD. Stejně jako loni byl na úvod Donizetti, po tragedii Anna Bolena přišla komedie, tentokrát Elixír lásky, a to v sobotu 13. října. V sezóně 2010-2011 byly zařazeny oba tyto žánry - komedie Don Pasquale a tragedie Lucia de Lammermoore.


Kritici již teď vykřikují, že inscenace není nic moc, je příliš tradiční, neinspiruje atd. Vzhledem k lehce nablblému libretu si však myslím, že je rozumné celý příběh nechat pěkně usazený v minulosti, a nemást diváka nadějí, že snad se podobné příběhy odehrávají celkem běžně v současnosti.Pěvecké výkony byly skvělé, je však pozoruhodné, jak integrální komediální pár tvoří Anna Netrebko a Mariusz Kwiecien.


To předvedli už v Donu Pasquale, kde zpívali party Noriny a Malatesta. V letech 2004-2008 tvořila Anna Netrebko vynikající pár v dramatických a romantických postavách s Rollando Villazonem. Ale i když je Netrebko ve skvělé kondici pěvecké i pohybové, ve 41 letech je čas posouvat se více k dramatičtějším rolím. Což zdá se nastává, a je jedno, jestlli má dobré rádce, či zda je to jen z její vlastní hlavy. V dubnu zpívá s Chvorostovským v Oněginovi ve Vídni a mluví se také o Normě a dokonce o její účasti v Bayreuthu.Když už jsem začal s drby, večerem provázela Deborah Voight, která dokázala před několika lety něco zřídka vídaného. Poté, co jí vyhodili z Covent Garden, protože se nedostala do kostýmu Ariadny, šla do sebe a shodila přes 65 kg živé váhy. Její hlas si zachoval špičkovou kvalitu, a ona sama tvrdí, že poprvé slyšela, že je krásná. Navíc je nejspíš nejlepší ze všech mluvících zpěvaček uvádějících představení MET. Projekt je dítětem Petera Gelba, který nastoupil jako generální ředitel MET v srpnu 2006. První přenos, Mozartova Kouzelná flétna, se pak uskutečnil 30. prosince 2006, a shodou okolností v něm zpíval Matthew Polenzani, stejně jako nyní v Elixíru, který byl již 57. přenášeným představením. Celý cyklus MET in HD ovšem v sezóně 2012/2013 nabízí celkem 12 přenosů.Kromě toho Aerofilms s.r.o. nabízí celkem 11 baletních představení z Velkého divadla v Moskvě a  Nederlands Dans Theater, z toho 7 živě.Projekt pražského Bio Oko představí celkem 21 přenosů převážně oper z operních domů La Scala, Pařížská opera a Royal Opera House v Londýně. Laskavému čtenáři doporučuji k povšimnutí, že o přenosech není na webu La Scala ani vzdáleně zmínka. A to se zase chystají stávkovat. Přidáme-li k tomu ještě 8 operních představení, která přenáší Státní opera v Mnichově po internetu, je to úctyhodných 52 vrcholných produkcí, což je velmi silná dávka i pro operně baletního nenasytu. Žádné komentáře:

Okomentovat