Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

středa 17. října 2012

Americký vklad do kultury 20. století

Jazz

Jazz je pozoruhodný fenomén kultury a života vůbec ve 20. století. Vzniká v Americe, v místech, kde se střetají černošské a bělošské tradice. Na jazzu je v soustředěné formě možno pozorovat vývoj hudebního žánru ve všech detailech a v podobě dokumentovatelných faktů. Ve 30. letech dosáhne ve swingu svého vrcholu a díky rozhlasu se šíří jako lavina. Po 2. světové válce se začíná oddělovat od masové zábavy a postupně se masový zájem přesouvá k jeho odnožím, především rhytm & blues, rock and rollu a popu. 
Jazz však neumírá, jen se jeho hladina čeří menšími či většími výboji, ale určující slovo mají mimořádní jednotlivci, kteří se jakémukoliv dělení vymykají. Díky tomuto charakteru je jazz mnohem více závislý na konkrétních osobnostech, které přesahují hranice subkategorií uvnitř tohoto stylu. Tento charakter hudebního projevu však vyžaduje prolnutí hudebníka s jeho výtvorem, neboť to, co v klasické hudbě skladatel vytváří u klavíru a notového papíru, v jazzu tvoří muzikant při hraní na podiu. Tato nutnost vkládat dnes a denně celé své já do hudby je však spojena s tragickou závislostí řady těchto lidí na drogách či alkoholu.
Bezpochyby zcela klíčovou osobností jazzové hudby byla postava Louise Armstronga.
Fakt, že jazz je primárně americký fenomén dokládá i to, že pouze tam jsou jazzoví hudebníci oceňováni vysokými vyznamenáními. Čtyři z nich dostali, byť posmrtně zvláštní cenu Pulitzerovy poroty. Je to Scott Joplin (1976), George Gershwin (1998), Duke Ellington (1999) a Thelonius Monk (2006). V roce 1997 získal Pulitzerovu cena za hudbu žijící trumpetista Wynton Marsalis za skladbu "Blood on the Fields."
Druhou významnou formou ocenění jsou prestižní ceny Grammy, které uděluje americká National Academy of Recording Arts and Sciences (NARAS) za nejlepší nahrávky ve 32 oborech od mluveného slova po současnou klasickou hudbu. V oborech Jazz a Blues se každoročně udělují ceny v celkem 8 kategoriích.

Žádné komentáře:

Okomentovat