Půlmilionový Liverpool nedal světu jen Beatles. Královská liverpoolská filharmonie je jednak kulturní spolek, jednak nejdéle působící profesionální orchestr v Anglii - existuje už 171 let. Mezi největší osobnosti, které s orchestrem pracovaly, patří i její bývalý český šéfdirigent Libor Pešek, který je nejen "conductor laureate" orchestru, ale i rytíř-komandér Řádu britského imperia. Kdyby byl občanem Spojeného království, opravňuje ho to k používání titulu Sir. Po něm tam šéfoval i další český dirigent - Petr Altrichter. A dnes je to Rus Vasilij Petrenko (35), řazený mezi elitní mladé dirigenty, který si za 6 let, jež u orchestru působí, vysloužil čestné občanství Liverpoolu a 2 čestné doktoráty místních univerzit (celkem jsou tam 3). Orchestr hrál v Praze již v roce 1993, kdy - jako první zahraniční těleso - zahajoval Pražské jaro, a na Dvořákův podzim přijel po 2 koncertech v Rumunsku.
V porovnání s jinýmu velkými tělesy působili hráči poněkud ošuntěle, zvláště koncertní mistr James Clark se svou falstaffovskou figurou, což ovšem rozhodně nelze tvrdit o hudbě, kterou provozují. Elegantní Petrenko se světlým ježkem, údajně velký fotbalový fanda, dokázal orchestr rozpumpovat k velkému výkonu ve všech 3 skladbách: Dvořákově baladě Holoubek, Lisztově 2. klavírním koncertu i Rachmaninově 3. symfonii. Jako přídavek zahráli svižně a zpěvně Dvořákův Slovanský tanec č. 1, jako kdyby byli z českých luhů a hájů.
Zastavil bych se u Lisztova koncertu. Jednak proto, že byl podle mne vrcholem večera, a pak i proto, že za klavírem seděl další zcela mimořádný talent - Čech Lukáš Vondráček (25), který zaslouženě sklidil obrovský úspěch. Kdysi zázračné dítě, v 16 letech hrál s Českou filharmonií, evidentně dospěl, o čemž svědčí i to, že se stačil nejen oženit, ale i rozvést, a hraje skutečně fenomenálně. Někde řekl: "Klavír je partnerem klavíristy, a pokud k němu hudebník přistupuje bez nadšení, nikdy publikum nedokáže plně zaujmout." A mne tedy zaujal zcela. Ostatně i druhá 1. houslistka se tvářila blaženě, a snědá 2. houslistka, co chtěla vypadat jako Nicola Benedetti, se usmívala. Škoda, že Vondráček v Praze nevystupuje častěji. Ale on žije v USA a hraje po celém světě. V létě m.j. dával v Bostonu recitál s Petrem Špačkem, bratrem minulý týden zmiňovaného primaria ČF Josefa (který tam pro změnu studuje violoncello). Když přijede do Česka, hraje třeba doma v Opavě, proto mu také říkají "opavský Amadeus". A ani se mu nedivím, poslední pražský koncert tohoto úžasného pianisty se odehrál letos v Sukově síni Rudolfina, a to v jedno červnové pondělí ve 13 hodin!!!
Žádné komentáře:
Okomentovat