Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

neděle 25. září 2011

Česko má talent(y)

Určitě ne jeden, ale tenhle je bez výhrad. Je to 25letý houslista Josef Špaček. V úterý 13. září měl recitál v rámci hudebního festivalu Dvořákova Praha, a přestože jsem o něm věděl, to co předvedl mi vyrazilo dech. Říká se, že housle zpívají, ale to je chabé. Když hraje, nevíte, kde končí on, a začínají housle. Jsou srostlí, ty housle v jeho rukou žijí a společně vyzařují hudbu. Zvláště Dvořákův Mazurek a Ernstova Poslední růže léta byla podány mistrovsky. Mimochodem, Heinrich Wilhelm Ernst (1812-1865) byl moravský židovský houslista, obdivovatel a následovník Paganiniho, a polyfonické variace Poslední růže léta patří mezi technicky nejnáročnější houslové skladby.

Letos se Josef Špaček vrátil do Prahy po 7 letech studia ve Spojených státech. Nejprve na Curtis Institute of Music ve Filadelfii, poté na Julliard School v New Yorku. A odtud, jakoby nic, rovnou skočil na místo koncertního mistra České filharmonie. Vypadá tam sice poněkud mladě, na frak má příliš chlapeckou postavu, výzva k ladění je až ostýchavá, ale bezpochyby je orchestrem respektován. Už se těším, až bude stát před ním a vystřihne nějaký velký houslový koncert.

A aby radosti nebylo málo, tak jen o pár hodin později vystoupil Špačkův vrstevník, basbarytonista Adam Plachetka ve Vídeňské státní opeře poprvé v roli Dona Giovanniho. A bude zpívat ještě v dalších 3 záříjových provedeních opery. Do Vídně přišel před rokem, jaksi na zkoušku. A AFP k tomu vydal zprávu s titulkem: Zrodil se nový Don Juan - Čech Adam Plachetka... starý pouze 26 let, který triumfoval 13. září večer...

Je naprosto jasné, že oba tito mladíci mají našlápnuto k obrovské kariéře stejně, jako jen o pár roků starší dirigent Jakub Hrůša, kterého britská revue Grammophone zařadila mezi 10 mladých dirigentů, kteří budou formovat hudbu v příštích letech.

A to nás ještě čeká vystoupení rovněž 25letého klavíristy Lukáše Vondráčka s Královskou liverpoolskou filharmonií.

Žádné komentáře:

Okomentovat