Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

pondělí 8. září 2008

Rusko-čínská spolupráce?

Dne 22. května 2008 řekl významný čínský oborník Pan Guang ve Washingtonu toto: "Ani jeden významný společný ekonomický projekt SCO (Shanghai Cooperation Organization) v zemích Střední Asie se neuskutečnil. Rusové by je chtěli uskutečňovat prostřednictvím těch struktur, ve kterých, jak oni si myslí, dominují - SNG, Euroazijský svaz - ale to jsou jalové organizace. Podepsali přes tisíc dokumentů, ale nic z toho se nekoná. Proto uzavíráme seriózní dvoustranné smlouvy s Kazachstánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem.

Pžed 2 roky k nám přijel Vladimír Putin. Mluvil o jakémsi "energetickém klubu." Dodnes jsme nepochopili, co to je. A jaký může být klub mezi zemí - dodavatelem a zemí - spotřebitelem. Rusy zajímá pouze cena energetických surovin. Hrozí Evropanům, že nepřijmou-li jejich ceny, budou prodávat naftu a plyn nám. Potom přijíždí k nám a říkají, že pokud nebudeme souhlasit s jejich podmínkami, budou všechno prodávat Evropanům.

O čem se s nimi lze vůbec domlouvat. Uzavřeli jsme smlouvu s Chodorkovským a oni ho posadili do vězení. Od té doby 5 let probíhají prázdné rozhovory. A my jsme za tu dobu vybudovali ropovod z Kazachstánu.

A vůbec, když v letech 2001-3 měli dobré vztahy se Západem, na Čínu a SCO zapomněli. A dnes, kdy by se jim hodila nějaká politická podpora na Východě, znovu k nám přijíždí.

… Nás znepokojuje situace v Afghánistánu. Z pochopitelných důvodů se nemůžeme podílet na operacích pod velením NATO, jehož nejsme členy. Ale je možno uvažovat o jiné formě. V jižním Libanonu je dnes na příklad 1000 čínských vojáků. A co znamená pro naši bezpečnost Libanon ve srovnání s Afghánistánem."

A v National Defense Strategy 2008 (USA) se říká:
K Číně: The United States welcomes the rise of a peaceful and prosperous China, and it encourages China to participate as a responsible stakeholder by taking on a greater share of burden for the stability, resilience, and growth of the international system.

A k Rusku: Russia’s retreat from openness and democracy could have significant security implications for the United States, our European allies, and our partners in other regions. Russia has leveraged the revenue from, and access to, its energy sources; asserted claims in the Arctic; and has continued to bully its neighbors, all of which are causes for concern. Russia also has begun to take a more active military stance, such as the renewal of long-range bomber flights, and has withdrawn from arms control and force reduction treaties, and even threatened to target countries hosting potential U.S. anti-missile bases. Furthermore, Moscow has signaled an increasing reliance on nuclear weapons as a foundation of its security.

Ostatně vztahy mezi USA a Čínou z počátku 70. let (viz na př.: Henry Kissinger - Bouřlivé roky) ukazují, jak lze zájmy obou těchto zemí propojit.

Žádné komentáře:

Okomentovat