Omlouvám se všem, kdo postrádají ve starších příspěvcích fotografie. Jsou začarované někde v googlových střevech.
Pracuji na jejich osvobození, ale chce to čas.

Prohledat tento blog

Nabídka z archivu

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení

Následující text je skoro 60 let starý. Modlitba za pravdu Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dneš...

neděle 21. listopadu 2004

Evropa jako obvykle - prudí

Collin Powell (67), penzionovaný šéf sboru náčelníků štábů a velitel operace v zálivu 1990 již před delší dobou oznámil, že nebude pokračovat jako ministr zahraničních věcí a nezůčastnil se ani volební kampaně. Ostatně letos absolvoval i operaci rakoviny prostaty (na druhou stranu Cheney je po 4 infarktech, má 4násobný bypass a pacemaker). Je to muž uvážlivý, jehož život je bohatý na významné funkce, ale není to primárně člověk puzený potřebou být v politice. Jeho činnost charakterizoval 15. listopadu prezident Bush následovně:
Statement by the President (15.11.2004)
Colin Powell is one of the great public servants of our time. He is a soldier, a diplomat, a civic leader, a statesman, and a great patriot. I value his friendship. He will be missed. On behalf of all Americans, I thank him for his many years of service, and I wish him and Alma all the best.

In his four years as Secretary of State, Colin forged new alliances that are helping America win the war on terror and reinvigorated old and honored friendships. He has helped to build two great coalitions that have liberated more than 50 million people in Afghanistan and Iraq from brutal dictators, and which are now helping those nations emerge as successful democracies. He was a key architect of the Broader Middle East initiative, which is helping to spread freedom and democracy in that region.

His diplomatic skills also helped to end regional conflicts and lower tensions on the Indian subcontinent. Through his advocacy, he focused the world's attention on the plight of the suffering in Sudan, Liberia, and Haiti. His role in resolving the EP-3 incident early in my Administration showed the calm judgment and steady resolve he has brought to our foreign policy. Thousands of dedicated foreign policy professionals are grateful for his leadership in modernizing and strengthening the Department of State.
Z několika jeho potenciálních nástupců padla volba na Condoleezzu Rice (50), dosavadního poradce pro národní bezpečnost. Zatímco Powell byl první černoch ve funkci ministra zahraničních věcí USA, Rice je první ženou ve funkci republikánského ministra zahraničí a navíc je rovněž černoška. Poté, co prezident oznámil její nominaci, řekla m.j.
.... And it is humbling to imagine succeeding my dear friend and mentor, Colin Powell. He is one of the finest public servants our nation has ever produced. Colin Powell has been a great and inspirational Secretary of State. It was my honor to serve alongside him, and he will be missed.
Ovšem media v duchu tendence bojovat proti USA hledají dramatické rozdíly. Zatímco Powell je v očích některých div ne demokratický trojský kůň v Bushově vládě, na Rice se vytahuje její údajné superjestřábství.

Pan Jegl z deníku Bohemia měl 16. listopadu rovněž jasno:
Mouřenín Powell to vzdal, odstupuje - hlásá v titulku a pokračuje: Colin Powell, šéf nejmocnější diplomacie světa, to zabalil. Podal demisi. Syn přistěhovalců z Jamajky zaslal prezidentu Georgi Bushovi dopis oznamující demisi v pátek. Bílý dům o ní informoval teprve v pondělí.
Sedmašedesátiletý Powell se k důvodu odstoupení nevyjádřil. Je však jasné, proč odchází. Snil o tom, že bude vést nejsilnější diplomacii světa. Ve skutečnosti v ní hrál druhé housle. Jestřábi se vznášeli výš než černoch, který prošel tvrdou školou Harlemu, ale ve vládě patřil k těm umírněným. Směr americké zahraniční politiky určovali viceprezident Dick Cheney a šéf Pentagonu Donald Rumsfeld.

Tito tvrdí muži hodili OSN přes palubu, poslali vojáky do Iráku a z prezidenta George Bushe udělali symbol neomezené americké moci.

Powell,... Nebyl to však žádný válečník, ale přemítavý vyjednávač. Nikdy do Bushovy party nezapadl. Přesto, nebo právě proto na něj připadla úloha zdůvodnit vpád do Iráku. Bylo to významná role, avšak také práce pro mouřenína.

Colin Powell předkládal v OSN důkazy o tom, že Irák před světem skrývá zbraně hromadného ničení. Ukázalo se, že jsou falešné. Někteří znalci americké politiky tvrdili, že hájil to, čemu sám nevěřil. ...

"Byl to voják, proto byl zvyklý poslouchat a salutovat," pravil o něm černošský senátor Charles Rangel (pozn. autora: ovšemže je to elitní demokrat).
A jaký obraz by podle oněch zmatených mediálních "elit" měla mít Rice, je možno si přečíst níže. Zdá se, že mnoha lidem opravdu vadí. Ani ne tak její barva pleti, ale její schopnosti, hrdost a přímočarost. A také to, že ani náhodou nebude oponentem prezidenta.

Je komické, v co všechno se dají vkládat naděje. Je smutné, na kolik lidí tyto dezinformace platí. A vytváří veřejné mínění Evropy.

Žádné komentáře:

Okomentovat